Fundusze obligacji europejskich tracą, ale…

…tylko w ujęciu walutowym. Po przeliczeniu z euro na złote okazuje się, że dzięki znacznemu osłabieniu naszej waluty, posiadacze jednostek uczestnictwa tych funduszy nieźle zarobili.

Choć kryzys na rynkach finansowych pustoszy kieszenie inwestorów, którzy zainwestowali w obligacje krajów europejskich, to inwestorzy z Polski na całym zamieszaniu tylko skorzystali. Przez ostatnie pół roku zarobili już prawie 10 proc.

 

Wzrost rentowności obligacji emitowanych przez państwa strefy euro, oznacza spadek ich cen, a co za tym idzie tracą też m.in. fundusze inwestycyjne, które lokują w tych papierach powierzany im kapitał. Jednostki walutowe trzech funduszy obligacji europejskich, oferowanych przez krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych, w ostatnich miesiącach notują kilkuprocentowe straty.

 

Stopy zwrotu funduszy obligacji europejskich – jednostki walutowe

fundusz

1D

1M

3M

6M

12M

YTD

Arka BZ WBK Obligacji Europejskich (EUR)

-0,6%

-1,8%

-2,6%

-2,0%

-1,5%

-1,0%

Pioneer Obligacji Europejskich Plus FIO (EUR)

-0,2%

-2,2%

-3,5%

-3,3%

-2,8%

-2,2%

PKO Papierów Dłużnych EUR (EUR)

-0,5%

-4,1%

-5,2%

-4,9%

-4,8%

-3,8%

Średnia

-0,4%

-2,7%

-3,8%

-3,4%

-3,0%

-2,3%

Źródło: Analizy Online. Stan na 25 listopada 2011 r.

 

Jednocześnie awersja do ryzyka trwa, co objawia się między innymi wycofywaniem się zagranicznych inwestorów z Polski, co skutkuje osłabieniem złotego. To sprawia, że tylko posiadacze oszczędności w euro, którzy ulokowali je w funduszach obligacji europejskich, i którzy nie zamierzają i nigdy nie zamierzali przewalutowywać ich na złote, licząc w euro odnotowali straty. Pozostali, czyli ci, którzy zainwestowali w jednostki złotowe tych funduszy, ostatnie miesiące mogą zaliczyć do względnie udanych. Najlepszy z funduszy w rok dał zarobić blisko 12 proc.

 

Stopy zwrotu funduszy obligacji europejskich – jednostki złotowe

fundusz

1D

1M

3M

6M

12M

YTD

Arka BZ WBK Obligacji Europejskich

0,0%

1,2%

5,6%

11,9%

11,9%

12,8%

Pioneer Obligacji Europejskich Plus FIO

0,4%

0,8%

4,8%

10,4%

10,4%

11,4%

PKO Papierów Dłużnych EUR

0,1%

-1,1%

2,9%

8,6%

8,1%

9,7%

Średnia

0,2%

0,3%

4,4%

10,3%

10,1%

11,3%

Źródło: Analizy Online. Stan na 25 listopada 2011 r.

 

Na tak wysokie notowania jednostek złotowych funduszy obligacji europejskich wpłynął znaczny wzrost kursu europejskiej waluty, która w ciągu ostatnich sześciu miesięcy podrożała o ponad 14 proc. Taka skala wzrostu kursu spowodowała, że kilkuprocentowe straty funduszy, wynikające ze spadku cen papierów dłużnych w ich portfelach, zostały z łatwością zniwelowane, a wręcz pozwoliła na wypracowanie zysku.

 

Euro – zmiany kursu średniego wg NBP

1D

1M

3M

6M

12M

YTD

0,6%

3,1%

8,5%

14,2%

13,5%

14,0%

Źródło. NBP.

 

Jeśli kryzys w strefie euro nie zostanie szybko i skutecznie zażegnany przez polityków, można oczekiwać jego dalszej eskalacji. Rentowności obligacji w takiej sytuacji będą prawdopodobnie w dalszym ciągu rosły, przyczyniając się do powiększania strat notowanych przez fundusze. W takim scenariuszu należałoby również oczekiwać, że złoty dalej będzie się osłabiał. W najbliższych miesiącach można byłoby zatem oczekiwać, że obserwowana od kilku miesięcy sytuacja w jakiej są fundusze obligacji europejskich, będzie trwała nadal, a opisywane straty z jednej strony i zyski z drugiej będą się powiększać. Trzeba jednak pamiętać, że to raczej prognoza na krótki termin, bo taka sytuacja nie może trwać długo i musiałaby w końcu doprowadzić do ogłoszenia niewypłacalności przez część państw, a być może także do rozpadu unii walutowej. W takim wariancie posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszy obligacji europejskich czekałyby pokaźne, trudne do oszacowania straty. A jeśli jednak politycy znaleźli by rozwiązanie, które rynki zaakceptują, rentowności zaczną spadać, a złoty może się umocnić, czyli sytuacja wyglądałaby zupełnie odwrotnie niż w ostatnich miesiącach.

Źródło: Open Finance