Fuzja z polskim wątkiem w tle

Według inwestorów, bankowa fuzja dwóch gigantów – łącznie z ofertami na BACA i BPH warta 19,2 mld euro – w lepszej sytuacji stawia Włochów. – UniCredito będzie mieć mnóstwo korzyści Z tej transakcji. Jeśli przejęcie zostanie dobrze poprowadzone, z pewnością przyniesie owoce – ocenił Filippo de Luca, zarządzający z LMF Servizi Finanziari ze szwajcarskiego Lugano. Wczoraj papiery UniCredito poszły w górę o ponad 3%, do 4,22 euro. Akcje HVB, za które włoski bank zaproponował po pięć własnych walorów, też podrożały, o 1,9%, do 20,45 euro.

Na razie UniCredito fuzję może jednak przypłacić obniżką ratingu kredytowego. Agencja Fitch podała wczoraj, że bank z Italii trafił na listę obserwacyjną z perspektywą negatywną, co oznacza, że agencja rozważa obniżenie oceny dla jego zobowiązań (teraz wynosi AA-). „Największym wyzwaniem dla połączonego zarządu grupy na najbliższą przyszłość jest wyprowadzenie na prostą krajowych operacji HVB” – podał Fitch. Na swoim lokalnym rynku niemiecki bank ma duży kłopot ze strukturą aktywów. Dzięki przejęciu, Fitch nadał jednak ocenie ratingowej HVB perspektywę pozytywną i wkrótce może ją podnieść rating – teraz wynosi A-.

Przejęcie HVB znacznie wzmocni pozycję UniCredito w Europie Środkowowschodniej. Aktywa grupy w naszym regionie podwoją się do 70 mld euro i będą ponad dwa razy większe niż kolejnego gracza na rynku – austriackiego Erste Banku (prezes tej instytucji Andreas Treichl zapewnia, że cały czas dostaje propozycje przejęcia firmy). Liczba obsługiwanych przez UniCredito klientów w naszym regionie zwiększy się do 16 mln klientów. Poza Polską, bank będzie numerem jeden w Bułgarii i Chorwacji. W czołowej piątce znajdzie się ogółem w dziewięciu państwach regionu spośród 16, w których UniCredito i HVB są obecne – informuje „Parkiet”.

– To nie będzie jedna fuzja, to będzie wiele fuzji W wielu krajach – zapowiedział Profumo. Na konferencji ujawnił, że UniCredito dopiero rozpocznie konsultacje z regulatorami bankowymi w poszczególnych państwach. Dodał jednak, że tylko w przypadku Chorwacji mogą pojawić się kłopoty i połączony bank może zostać zmuszony do odsprzedania konkurentom części działalności. Centralę środkowo­europejskich operacji UniCredito ulokuje w Wiedniu. Tam właśnie ma siedzibę Bank Austria, który odpowiada za środkowoeuropejską działalność grupy HVB.