GBP w centrum uwagi

Początek tego tygodnia był bardzo udany jeśli chodzi o azjatyckie i europejskie rynki akcji. Nieco gorzej przedstawiała się sytuacja na giełdach amerykańskich, gdzie pomimo początkowych wzrostów indeksy akcji zamknęły się poniżej otwarcia.

Na rynku walutowym dzień przebiegał pod znakiem umacniania się waluty amerykańskiej. Pomimo ustanowienia nowego czerwcowego maksimum lokalnego na euro, eurodolar szybko powrócił w okolice wsparć. Tym samy EURUSD wybroniło średnioterminową linię trendu spadkowego.  Należy mieć na uwadze, że oscylatory na wykresie dziennym nie wskazują jeszcze na wykupienie rynku.  Opublikowane w dniu dzisiejszym dane na temat indeksu instytutu Ifo z Niemiec były lepsze od oczekiwań, nie miało to jednak większego przełożenie na notowania europejskiej waluty. Dane te potwierdzają dobre perspektywy dla niemieckiej gospodarki.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie nadzwyczajne posiedzenie w sprawie budżetu w Wielkiej Brytanii, które zaplanowane jest na godzinę 13:30 i może przyczynić się do większej zmienności na GBP.  Problem z deficytem może być przyczyną obniżenia wysokich prognoz dla wzrostu gospodarczego i utrzymania jeszcze przez długi czas stóp procentowych na bardzo niskim poziomie. Ponadto z USA poznamy dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA, gdzie oczekiwany jest wzrost.

EURPLN

Notowania eurozłotego w dalszym ciągu pozostają pod wpływem zagranicznych rynków akcji i eurodolara. Poranne umocnienie nie trwało zbyt długo, kurs odbił się od 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, po czym kurs powolnie wzrastał, pozostając jednak dość stabilny. Notowania zbliżają się ponownie w okolice przełamanej linii trendu wzrostowego, która wyznacza opór w rejonie 4,08. Notowania pozostają w kanale spadkowym, jaki zaczął się kształtować na wykresie godzinowym od początku czerwca tego roku. Dolne ograniczenie tego kanału wyznacza wsparcie w rejonie 4,00.

EURUSD

Brak siły na wyjście powyżej średnioterminowej linii trendu spadkowego przyczyniło się do spadków na eurodolarze. Kurs zdołał utrzymać się powyżej dołka z 17 czerwca tego roku i wsparcia na poziomie 1,2254 wynikającego z 38,2% zniesienia całości fali wzrostowej z poziomu 1,1870. Jak na razie w dalszym ciągu techniczny obraz rynku w krótkim terminie daję szanse na kontynuację wzrostów w okolice 1,2570. Ponowne wyjście powyżej rejonu 1,2350 powinno przyczynić się do próby przetestowania wczorajszego szczytu.

GBPUSD

Wzrosty na GBPUSD w dniu wczorajszym wyhamowały w okolicach rozszerzenia 141,4% całości fali spadkowej z okolic 1,4766, po czym waluta brytyjska traciła na wartości. Z technicznego punktu widzenia krótkoterminowy obraz rynku przedstawia się dość dobrze, jednak czynnikiem ryzyka pozostaje dzisiejsze nadzwyczajne spotkanie w Wielkiej Brytanii w sprawie budżetu, którego ustalenia mogą przyczynić się do dalszej wyprzedaży funta. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,4711. Przełamanie tego poziomu będzie symptomem do rozszerzenia spadków w rejon 1,4640.

USDJPY

Notowania dolarjena zatrzymały się tuż poniżej oporu wynikającego z przełamanej linii dolnego ograniczenia trójkąta, utrzymując się tym samym poniżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym. Dzisiejsza sesja rozpoczęła się bardzo stabilnie i obserwujemy bardzo powolny powrót w okolice mniej więcej wczoraj dziennej świecy wzrostowej. Istotnym wsparciem pozostają okolice 90,00 jenów za dolara. W dalszym ciągu utrzymujemy się w kanale spadkowym, którego górne ograniczenie wyznacza opór na poziomie 91,20.

Źródło: IDM SA