Gdy spada temperatura wzrasta zapotrzebowanie na assistance

Niskie temperatury w ciągu dnia i drastyczne spadki w nocy, przelotne opady śniegu powodują zwiększenie liczby awarii i kolizje na drogach całej Polski. Jakim wyzwaniom muszą stawić czoła kierowcy? Na co mogą liczyć w ramach assistance?

Najczęściej zgłaszanymi usterkami, z jakimi borykają się kierowcy, są problemy z zamarzającymi zamkami i paliwem oraz rozładowanym akumulatorem. Oprócz standardowych komplikacji zdarzają się wyjątkowe interwencje w ramach assistance.

– W przypadku wystąpienia problemów – jakie mogą spotykać kierowców już na parkingu, czy w razie wypadku drogowego – najbardziej pomocnym rozwiązaniem jest odpowiednio dobrana polisa assistance. Warto jednak, że zakres pomocy, oferowany przez firmy assistance, jest w tym zakresie bardzo zróżnicowany. Najprostsze polisy assistance obejmują przede wszystkim pomoc w razie unieruchomienia pojazdu, np. na miejscu wypadku – wyjaśnia Michał Krzyżanowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów Inter Partner Assistance S.A. – Bardziej rozbudowane pakiety świadczeń, oprócz pomocy technicznej, mogą zapewnić również wsparcie medyczne, pomoc prawną, a nawet serwis podróżny – dodaje.


Warto znać powszechne ograniczenia

Jednak elementem często decydującym o przydatności danej oferty assistance są zawarte w niej wyłączenia, gdyż na rynku spotkać można szereg powszechnych ograniczeń.

– W najprostszych polisach, choćby tych dodawanych do ubezpieczenia OC, całkowicie wyłączona może być np. obsługa awarii. Dostęp do pomocy assistance bywa także ograniczony pewnym przedziałem temperatur. Wsparcie może przysługiwać np. powyżej – 5°C – podkreśla Michał Krzyżanowski z Inter Partner Assistance.

Ważnym elementem, decydującym o możliwości skorzystania z assistance zimą, jest minimalna odległość od miejsca zamieszkania, w której możliwa jest realizacja usługi. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wiele z powszechnych usterek, uniemożliwiających uruchomienie auta, spotyka kierowców pod ich domem. Pomoc assistance może również nie obejmować kierowców, którym zamarznie paliwo. Jest to problem, z którym często przychodzi zmierzyć się posiadaczom aut z silnikiem diesla. W tym przypadku zamarza zwykle woda zawarta w oleju napędowym, nieprzystosowanym do niskich temperatur.

– Assistance dobrane odpowiednio do naszych potrzeb często okazuje się niezastąpioną pomocą. W wielu przypadkach kierowcy mogą jednak sami zapobiec sytuacjom, w których będą zmuszeni do skorzystania z zewnętrznego wsparcia. Użytkownicy diesli powinni na przykład rozważyć wzbogacanie oleju napędowego odpowiednimi preparatami i tankować zimowego paliwa na zaufanych stacjach – podpowiada Michał Krzyżanowski z IPA. – Wszyscy kierowcy powinni kontrolować stan swojego akumulatora i dbać o sprawność instalacji elektrycznej. Zamarzaniu zamków można z kolei łatwo zapobiec, stosując preparaty smarujące. Zima jest również okresem zwiększonej liczby interwencji związanych z wypadkami na drogach – dodaje.

W trudnych zimowych warunkach warto pamiętać o dostosowaniu prędkości do sytuacji na drodze, w tym unikaniu gwałtownych manewrów i zachowaniu właściwego odstępu. Pamiętajmy o właściwym ustawieniu reflektorów i dokładnym odśnieżeniu auta przed wyruszeniem w drogę – warto sprawdzić ciśnienie w kołach i dostosować je do obciążenia samochodu.

Źródło: Inter Partner Assistance