Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości – pomysł na aktywizację małego biznesu

Osoby planujące rejestrację działalności gospodarczej, jej zmianę lub likwidację oraz przedsiębiorcy zainteresowani rozwojem swojej firmy mogą od 5 lutego w Centrum Wspierania Przedsiębiorczości przy ul. Świętojańskiej 141 w Gdyni załatwić wszystkie sprawy administracyjne związane z Ewidencją Działalności Gospodarczej, Urzędem Skarbowym, Urzędem Statystycznym i ZUS.

– To spotkanie w jednej przestrzeni przedstawicieli wszystkich instytucji, które uczestniczą w procesie rejestracji działalności gospodarczej. To wsparcie dla tych, którzy chcą rozpocząć działalność na własny rachunek – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Mam także nadzieję, że będzie to zachęta. Dla wielu osób moment rejestracji jest swego rodzaju problemem, barierą. Często jest tak, że świetnemu pomysłowi towarzyszy niepokój związany z brakiem doświadczenia i wiedzy odnośnie formalności i dokumentów, które trzeba przygotować. W tym miejscu, każdy uzyska pomoc, doradztwo. Tu można szybko i sprawnie zarejestrować nowy podmiot gospodarczy. Mam nadzieję, że teraz ten, kto chce zarejestrować nową działalność gospodarczą w Gdyni, dzięki wszystkim partnerom przedsięwzięcia będzie miał po prostu łatwiej.

Na stanowisku doradczym dyżurują przedstawiciele różnych instytucji. Fundacja Gospodarcza udziela praktycznych informacji: jak założyć firmę, jak ją potem prowadzić z sukcesem i jak zdobywać środki unijne. O możliwości otrzymania jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej poinformuje przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy. Pracownicy Referatu Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych z Urzędu Miasta udzielają wszelkiej pomocy osobom z orzeczoną grupą inwalidzką.

Do instytucji doradzających młodym przedsiębiorcom należy od dawna Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, które m.in. pomaga opracować biznesplan, a właśnie ten element jest często trudną do pokonania barierą. Barierę tę można pokonać zwracając się o pomoc do specjalistów ze SKEF, Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Niestety założenie działalności gospodarczej wiąże się z opłatami i wymaga funduszy na rozwój firmy. Po pomoc można się jednak zwrócić do Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych czy Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, w których gmina Miasta Gdynia jest współudziałowcem. Dyżurujący w Centrum przedstawiciele tych instytucji podpowiadają, jak zdobyć środki na rozruch firmy.

W Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości o wygodę startujących biznesmenów zadbał SKOK Stefczyka – partner władz Gdyni w tym przedsięwzięciu. W punkcie Kasy można dokonać zwolnionych z prowizji opłat związanych z rejestracją działalności gospodarczej, ale przede wszystkim założyć rachunek firmowy, którego posiadanie jest niezbędne, by zarejestrować swą działalność w urzędzie skarbowym. SKOK Stefczyka posiada ofertą kredytową zarówno dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, jak i dla tych, którzy już ją prowadzą – można więc tu załatwić „od ręki” wszelkie formalności związane z kredytem.

– Nasza pomoc jest potrzebna już podczas stawiania pierwszych kroków, którymi są niewątpliwie: założenie rachunku firmowego i dokonanie opłat związanych z założeniem działalności gospodarczej, a także udzielanie kredytów na prowadzenie tej działalności – mówi Lech Lamenta, członek rady nadzorczej SKOK Stefczyka. – Banki rzeczywiście starają się ograniczać dostęp do pożyczek dla młodych firm, my jednak mamy ofertę specjalnie dla nich przystosowaną – wystarczy wspomnieć o Pożyczce „Pomorski Mikrobiznes”, udzielanej wspólnie z Pomorskim Funduszem Pożyczkowym. Ponadto dzięki Prostej Pożyczce Gospodarczej, taki początkujący przedsiębiorca możne uzyskać szybko i prosto środki na dowolny cel, związany na zakładaną działalnością. Szybko i tanio – to nasza dewiza. W naszym punkcie można poza tym uzyskać kredyty obrotowe, inwestycyjne czy te realizowane z wykorzystaniem funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Zresztą dostępna będzie cała nasza oferta, również ta dla indywidualnych odbiorców.

By zrobić dowolne opłaty w punkcie SKOK Stefczyka nie trzeba być Członkiem Kasy, natomiast Współwłaściciele mogą liczyć m.in. na niższe oprocentowanie kredytów czy też wyższe oprocentowanie lokat. Wielkość tych korzyści jest zależna od stażu w SKOK Stefczyka oraz historii kredytowej.

Małe firmy są doskonałą receptą na bezrobocie, nie każdy jest jednak dostatecznie przygotowany na rozpoczęcie działalności gospodarczej tak, by przyniosła ona spodziewane efekty. Wszystko wskazuje na to, że Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości jest strzałem w dziesiątkę. Codziennie przyjmuje licznych interesantów. Czy prezydenci innych miast nie powinni pójść gdyńskim tropem?

– Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej z siedzibą w Gdyni, działające w całym kraju, chętnie pomoże w budowaniu podobnych przedsięwzięć – zapewnia Ewa Kruk, dyrektor biura SKEF.