GE Money chce zbić cenę mini-BPH i stawia nowe warunki

Z informacji uzyskanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że szanse na zakończenie transakcji sprzedaży mini-BPH Amerykanom maleją. Według gazety GE walczy o obniżenie ceny polskiego banku. „Chce także, by UniCredit inaczej podzielił BPH. Według przedstawionego pod koniec ubiegłego roku podziału Pekao wchłonie ok. 80 proc. aktywów BPH. Do tego banku mają trafić także wszystkie firmy obsługiwane przez BPH. Amerykanom przestała się podobać lista placówek, które zostaną w podzielonym banku. Chcieliby również, by Pekao nie zabierał centrali BPH. Negocjacje mają się zakończyć w najbliższym czasie. Może się jednak zdarzyć, że Włosi nie ulegną naciskom Amerykanów. Jeśli nie będzie przełomu do 27 października (wtedy tracą ważność uchwały walnego zgromadzenie akcjonariuszy o podziale BPH i fuzji z Pekao), cały proces rozpocznie się od nowa.” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„Jeżeli GE Money kupi mini-BPH, Włosi będą musieli zdecydować, jak nazwać powiększone Pekao SA. Wwiększości krajów naszego regionu banki zmieniły nazwę na UniCredit. Tylko w Polsce jeszcze nie zapadła decyzja w tej sprawie. Prawdopodobnie zniknie z naszego rynku nazwa Pekao SA i niebieskie logo z żubrem. Na wczorajszym spotkaniu z inwestorami kierownictwo włoskiej grupy przekonywało, że fuzja z Capitalia zdecydowanie zwiększyła możliwości rozwoju UniCredit. Najwięcej czasu poświęcono inwestycjom w naszej części Europy. UniCredit poprzez swój austriacki bank BA CA, podpisał wczoraj umowę przejęcia jednego z największych banków na Ukrainie. Za Ukrsotsbank Włosi zapłacą 1,5 mld zł euro. Ukrsotsbank zatrudnia 10 tys. osób, ma 500 placówek.” – czytamy dalej.

W ubiegłym roku Ministerstwo Skarbu Państwa i UniCredit podpisały porozumienie w sprawie połączenia banków BPH i Pekao. Ustalono, że Bank BPH zostanie podzielony. Pekao przejmie wszystkie firmy, które były obsługiwane przez centralę BPH, specjalne centra korporacyjne oraz część samej centrali tego banku. Do kontrolowanej przez włoski UniCredit grupy dołączą także BPH Bank Hipoteczny, Biuro Maklerskie BPH i BPH Leasing. Na sprzedaż została wystawiona natomiast sieć 200 placówek BPH. Wyłączność na negocjacje w sprawie przejęcia mini-BPH uzyskał amerykański GE Money.

Więcej informacji w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.