GE Money finalizuje transakcję przejęcia Banku BPH

Dmitri Stockton, prezes GE Money na Europę Środkowo-Wschodnią, powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze sfinalizowania tej transakcji. Będziemy teraz mogli połączyć silną pozycję GE Money Banku w bankowości konsumenckiej z doświadczeniem Banku BPH w bankowości uniwersalnej, by poszerzyć i wzbogacić ofertę dla naszych klientów. Mamy świetną kadrę w obu bankach, a naszym celem jest wspólne zbudowanie banku najchętniej wybieranego przez klientów.”

GE Money jest obecnie właścicielem dwóch banków w Polsce – GE Money Banku i Banku BPH. Razem dysponują one siecią 312 wzajemnie uzupełniających się i zróżnicowanych oddziałów. Zamiarem GE Money jest przeprowadzenie – po uzyskaniu zgody organów nadzoru – fuzji obu banków w pierwszej połowie 2009 r. Plany na najbliższe trzy lata przewidują otwarcie 220 nowych placówek, tak by w 2010 r. sieć liczyła około 530 oddziałów bankowości detalicznej oferujących usługi finansowe klientom indywidualnym oraz firmom z sektora MSP. GE Money planuje także rozwój sieci centrów obsługi klienta korporacyjnego, które wzmocnią pion bankowości korporacyjnej. Już w tym roku GE Money Bank i Bank BPH zatrudnią dodatkowo 700 pracowników do obsługi klientów w nowych placówkach.

„Możliwość czerpania z doświadczeń GE Money to dla nas ogromna szansa na dalszy rozwój, tak w obszarze biznesowej działalności banku, jak i w aspekcie rozwoju zawodowego naszych pracowników”, powiedział Józef Wancer, prezes zarządu Banku BPH. „Wysoki poziom kultury korporacyjnej i organizacji pracy, jaki reprezentuje nasz nowy inwestor strategiczny, w połączeniu z elementami naszej kultury korporacyjnej pozwoli dodatkowo ulepszyć już sprawnie przebiegające procesy”, dodał Wancer.

Poza inwestycją w zakup akcji Banku BPH GE Money planuje zainwestować w tym roku w Polsce 50 mln USD – jedną czwartą budżetu na rozwój w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – głównie w poszerzenie sieci dystrybucji i rozwój nowych produktów. Dalsze inwestycje wynikające za strategii GE Money w Polsce sięgną w najbliższych latach około 150 mln USD.

David Kay, który niedawno został powołany na stanowisko prezesa zarządu GE Money Banku, powiedział: „Transakcja jest kamieniem milowym w historii GE Money Banku. Poprzez zbliżającą się fuzję z Bankiem BPH, GE Money Bank zmieni swój model biznesowy z consumer finance na bankowość uniwersalną. Ta historyczna fuzja poszerzy nasze pole działania – wykorzystując mocne strony obu banków będziemy mogli jeszcze lepiej dostosowywać ofertę do potrzeb klientów we wszystkich segmentach rynku. Stwarza to nam znakomite możliwości rozwoju, a w przyszłości otwiera przed połączonym bankiem perspektywę zajęcia miejsca w pierwszej piątce na rynku”.

Do czasu przeprowadzenia planowanej fuzji GE Money Bank i Bank BPH będą działać jako osobne podmioty, ale niebawem – jeszcze przed tą operacją – rozpoczną prace nad poszukiwaniem synergii po stronie przychodów, w tym nad możliwościami oferowania usług klientom obydwu banków nawzajem (cross-sell). W planach na najbliższe miesiące jest oferowanie kont osobistych Banku BPH w oddziałach GE Money Banku oraz kredytów gotówkowych GE Money Banku w oddziałach Banku BPH.