GETIN Holding – największa oferta publiczna 2006 roku – 1,2 mld zł

Ustalona cena emisyjna na poziomie 9,50 zł była o 2,10% niższa od średniej ceny z ostatnich sześciu miesięcy (9,70zł). Pozyskane fundusze przeznaczone będą na zakup TU Europa S.A., rozwój działalności na rynkach zagranicznych (Rosja i Ukraina) oraz kontynuację dynamicznego rozwoju spółek wchodzących w skład grupy GETIN Holding.

„Nie planuję w najbliższym czasie sprzedawać akcji ani rezygnować z większościowego udziału w Spółce. Firma ma bardzo dobre plany rozwoju i jest na najlepszej drodze w realizacji swoich celów.” powiedział Leszek Czarnecki, Przewodniczący Rady Nadzorczej GETIN Holding i jej większościowy udziałowiec. „Sprzedaż części akcji wynikała z planów włączenia do grupy GETIN Holdingu firmy TU Europa, w której posiadam większościowy udział. Zaoferowanie inwestorom dodatkowych 59,6 mln akcji umożliwia zwiększenie płynność akcji Spółki. Pozyskany kapitał przeznaczę na realizację nowych projektów firmy LC Corp S.A., którą planuję wprowadzić na giełdę w 2007 roku” – dodaje Leszek Czarnecki.

Leszek Czarnecki posiada obecnie, bezpośrednio i pośrednio poprzez podmioty zależne 66,93% udziałów w GETIN Holdingu. Po realizacji oferty publicznej i objęciu akcji serii L Leszek Czarnecki będzie posiadać, bezpośrednio i pośrednio poprzez podmioty zależne 55,66% udziałów w podwyższonym kapitale Spółki.

„Istotą strategii holdingu jest koncentrowanie się na atrakcyjnych, wysokomarżowych segmentach rynku oraz stawianie na najlepszych menadżerów (i stymulowanie ich systemami motywacyjnymi, koncentrującymi ich uwagę na zysku netto)” ocenia w ostatnim Raporcie Analitycznym Andrzej Powierża, Kierownik Zespołu Analiz i Doradztwa Kapitałowego DM PKO BP „Podoba nam się podejście spółki do biznesu. Getin konsekwentnie zastosował modną parę lat temu strategię wyspecjalizowania się albo jako producent albo jako sprzedawca usług finansowych, ale ze względu na holdingową strukturę może jednocześnie mieć w swoim składzie i te i te spółki. Co więcej, przez promowanie ducha przedsiębiorczości (dzięki systemom motywacyjnym, w tym opcjom) menadżerowie działają niemalże jak wolni przedsiębiorcy i najprawdopodobniej nie są skrępowani korporacyjnymi ograniczeniami (np. preferencjami, oficjalnymi czy nie, dla spółek z grupy), a tym samym specjalizacja w pełni może przynieść pozytywne efekty, dzięki wewnętrznej konkurencji.”

Po zrealizowanej ofercie publicznej i emisji akcji serii L kapitalizacja GETIN Holding wyniesie ponad 7,5 mld złotych, co pozycjonowałoby firmę w gronie 15 największych polskich spółek giełdowych notowanych na GPW w Warszawie.