GETIN Holding: Podsumowanie roku i zmiany w radzie nadzorczej

Rok 2006 był rokiem budowania podstaw pod jeszcze szybszy wzrost grupy w przyszłości. Oprócz dynamicznego rozwoju dotychczasowych spółek, najważniejszymi wydarzeniami było powstanie nowych: Noble Banku, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Noble czy GETIN International.

Przeprowadzone zostały również nowe emisje, które pozwoliły na zgromadzenie 788 milionów zł, które posłużą przeprowadzeniu programu inwestycyjnego na rynkach wschodniej Europy oraz podniesieniu kapitału rosnącego Getin Bank S.A. Pierwsze umowy dotyczące programu ekspansji zostały podpisane już pod koniec roku, dotyczyły one nabycia kontrolnego pakietu Prykarpattyia Bank na Ukrainie oraz zakup pozostałych 40% udziałów Carcade Rosja (obecnie 100% udziałów posiada GETIN Holding). W dużej mierze zmaterializowały się sygnalizowane w zeszłym roku plany wejścia na rynek ubezpieczeń, przede wszystkim bankassurance. Podpisano umowę na nabycie 99,5% TU Europa, z czego 19,99% zostało już zrealizowane, reszta pakietu zostanie zakupiona po uzyskaniu wymaganych zgód Komisji Nadzoru Finansowego.

W 2006 roku grupa wzmocniła także kadrę menedżerską. Do zarządu spółki wszedł Artur Wiza, członek zarządu odpowiedzialny za marketing, PR i relacje inwestorskie. Jarosław Augustyniak, Maurycy Kuhn i Krzysztof Spyra odpowiedzialni za sukces Open Finance stanęli na czele Noble Banku, drugiego banku w grupie, który kieruje swoją ofertę do zamożnych klientów. Prezesem GETIN Banku został Jarosław Dowbaj, który jako Wiceprezes odpowiadał za kilka departamentów banku, a jeszcze wcześniej miał istotny wpływ na budowę pozycji TU Europa na rynku ubezpieczeń. Na stanowisko wiceprezesa GETIN Banku odpowiedzialnego za obszar kredytów samochodowych i bankowość korporacyjną został powołany Grzegorz Tracz, wieloletni prezes Volkswagen Banku. Spółce udało się również pozyskać Bernarda Afeltowicz, wieloletniego prezesa AIG Polska i twórcy CLA, jednej z największej firmy pośrednictwa kredytowego, który obecnie odpowiada za operacje międzynarodowe i jest prezesem GETIN International.

„W roku 2007 planujemy rozwój działalności międzynarodowej: finalizację zakupu banku na Ukrainie, akwizycję banku w Rosji, podniesienie kapitału w Carcade. W Polsce celem jest umocnienie fundamentów biznesowych Grupy Noble oraz rynkowa weryfikacja jej osiągnięć w drodze emisji publicznej oraz dalszy szybki wzrost Getin Banku S.A. zwłaszcza w zakresie kredytów konsumenckich. Ponadto w sposób ciągły przyglądamy się nowym inicjatywom na rynku, szukając okazji do korzystnych inwestycji w rodzące się nowe, innowacyjne przedsięwzięcia.” – powiedział Piotr Stępniak, prezes zarządu GETIN Holding S.A.

Rada Nadzorcza na piątkowym spotkaniu przyjęła i pozytywnie oceniła strategie biznesową oraz cele spółki, na które składają się miedzy innymi inwestycje w działalność bankową w Polsce i w Rosji oraz działalność leasingowa w Rosji.

W piątek Leszek Czarnecki, przewodniczący rady i główny udziałowiec GETIN Holding S.A. poinformował o rezygnacji z zasiadania w radzie nadzorczej spółki.

„Na tym etapie rozwoju grupy nie widzę potrzeby angażowania się bezpośrednio w działania firmy, dlatego zrezygnowałem z przewodzenia radzie. Mam świetnych menedżerów i pozytywnie oceniam efekty ich pracy. Będę miał więcej czasu na projekty, które obecnie wymagają mojego wsparcia” – powiedział Leszek Czarnecki.