Giełda 1000 dni po unijnym referendum

Już kilka tygodni przed referendum akcesyjnym, gdy sondaże pokazywały zdecydowaną przewagę zwolenników integracji, rozpoczęła się najdłuższa hossa w historii warszawskiej giełdy. Czas dobrej koniunktury potrafili wykorzystać uczestnicy rynku – spółki, aktywnie pozyskując kapitał z giełdy, inwestorzy, zarabiając na wzrostach kursów, a także domy maklerskie, które zanotowały najlepsze od lat wyniki finansowe.

Dla Giełdy Papierów Wartościowych okres ostatnich 1000 dni to czas przyspieszonego rozwoju i awansu na arenie międzynarodowej. Obiektywną miarą tempa rozwoju naszej giełdy w ostatnich latach są z jednej strony porównania z poprzednimi latami, a także z giełdami innych krajów Unii Europejskiej. Dane statystyczne pokazują, że polska giełda bardzo dobrze wykorzystała możliwości jakie dała akcesja.

GPW liderem nie tylko wśród nowych krajów Unii

Pod względem koniunktury giełdowej okres ostatnich dwu i pół roku był bardzo korzystny dla większości giełd europejskich. Najbardziej wzrosły w tym czasie indeksy giełdowe w nowych krajach członkowskich, w tym na giełdzie warszawskiej. Na tle Indeksu DJ Euro Stoxx opisującego zmiany cen 50 największych europejskich spółek w tzw. „starej Unii” widać, że skala wzrostu WIG20 była zdecydowanie większa.

W ciągu ostatnich 1000 dni na Giełdzie zadebiutowały 74 spółki. W dwóch ostatnich latach warszawska giełda była pod tym względem w europejskiej czołówce. Według statystyk Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) w 2005 roku GPW zajęła trzecie miejsce w Europie ( 35 nowych spółek), a w roku 2004 roku drugie (36 debiutów).

14 października 2003 zadebiutowała na GPW pierwsza spółka zagraniczna – Bank Austria Creditanstalt AG. Po niej przyszły kolejne i dziś na GPW jest ich 6. Zachętą dla emitentów zarówno krajowych jak i zagranicznych są niskie koszty wejścia na rynek giełdowy, dobre perspektywy dla polskiej gospodarki oraz wzrost prestiżu i wiarygodności warszawskiej giełdy.

Intensywnie rozwijał się rynek instrumentów pochodnych. Wolumen obrotu kontraktami indeksowymi w roku 2005 wyniósł 5.2 mln i był największy w historii GPW. Wynik ten pozwolił wyprzedzić tak duże giełdy „starej” Unii jak mediolańska i madrycka i zająć czwarte miejsce w całej Europie. W Europie Centralnej warszawska Giełda jest pod tym względem liderem już od kilku lat.

Kapitalizacja spółek krajowych wrosła ze 112 mld w czerwcu 2003 do 336 w lutym 2006, a więc trzykrotnie. Było to zasługą dwóch czynników – hossy i dopływu nowych spółek.

Średni wskaźnik cena do zysku dla krajowych spółek giełdowych wyniósł na koniec lutego 2006 r. roku 14,9 co jest najniższym poziomem od 1998 roku. To pokazuje, że znaczne wzrosty kursów w ostatnich kilkunastu miesiącach mają uzasadnienie w dobrych wynikach finansowych notowanych spółek.

Ponownie w tym okresie nastąpił wzrost liczby rachunków inwestycyjnych w polskich biurach maklerskich.

Miarą rozwoju warszawskiej giełdy w okresie ostatnich 1000 dni są nie tylko dane statystyczne i wskaźniki rynkowe lecz także nowe rodzaje instrumentów, rozwój systemu giełdowego i sukcesy na arenie międzynarodowej.

Rozwój rynku

• Od 1 września 2003 Giełda wprowadziła dogrywkę na zamknięcie notowań ciągłych

• 22 grudnia 2003 giełda rozpoczęła publikację indeksu WIG-PL, w którym uczestnikami są tylko polskie spółki,

• od 3 października 2005 wydłużona została sesja giełdowa,

• 24 marca 2006 wprowadzone zostaną widełki dynamiczne,

• Rozwojowi rynku giełdowego sprzyjała polityka obniżania opłat. Od roku 2003 Giełda dokonała czterech obniżek opłat giełdowych pobieranych od członków giełdy.

Nowe instrumenty

• 22 września 2003 – wprowadzenie opcji na WIG20,

• 14 lutego luty 2005 zadebiutowały kontrakty terminowe na obligacje skarbowe,

• 17 października 2005 pojawiły się w obrocie opcje na akcje spółek.

• 3 października 2005 r. zadebiutowały pierwsze instrumenty notowane i rozliczne w USD. Były to obligacje Citibank N.A. wymienne na akcje Banku Handlowego SA.

Współpraca zagraniczna

• 1 czerwca 2004 Walne Zgromadzenie Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) nadało GPW statusu pełnoprawnego członka Federacji.

• 11 lipca 2005 rozpoczął działalność operacyjną na GPW pierwszy zdalny członek – szwedzki Fischer Partners Fondkomission AB. Zdalne członkostwo umożliwia zagranicznym brokerom bezpośredni dostęp do systemu GPW bez konieczności fizycznej obecności w Polsce. Do końca lutego 2006 do działania na GPW zostało dopuszczonych 8 zdalnych członków.

Ład korporacyjny

• Od 2003 r. wprowadzono zasady ładu korporacyjnego w spółkach giełdowych

• 14 grudnia 2005 r., na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przedstawiono raport Banku Światowego, poświęcony ładowi korporacyjnemu w Polsce. W raporcie wysoko oceniono zaawansowanie naszego kraju w procesie reformowania nadzoru korporacyjnego