Giganci płatności łączą siły – będzie łatwiej płacić w sieci

24 października Google poinformował, że nawiązał strategiczną współpracę z organizacjami MasterCard i Visa. Użytkownicy Android Pay będą mogli korzystać z uproszczonego potwierdzania transakcji w e-sklepach obsługujących Visa Checkout i Masterpass. MasterCard zapowiada także integrację z portfelami firmowanymi przez Samsunga i Microsoft.

Organizacje kartowe promują od pewnego czasu narzędzia ułatwiające pozwalające przechowywać dane kart i adresy wysyłki i upraszczające internetowe zakupy. W Polsce znak Masterpass jest już znany internautom, a cyfrowe portfele zaoferowało kilka instytucji – ostatnio Bank Zachodni WBK. Idea jest prosta – zamiast wpisywać za każdym razem numer karty i inne potrzebne dane, klient loguje się do portfela i tam zatwierdza transakcję. Podobnie działa Visa Checkout, następca promowanego wcześniej rozwiązania V.me.

YAY Foto

24 października Google ogłosił, że nawiązuje współpracę z organizacjami Visa i MasterCard, by dać użytkownikom Android Pay łatwy dostęp do płatności w sklepach i aplikacjach, które dołączyły do Masterpass i Visa Checkout. Klienci nie będą już musieli używać hasła, by dostać skorzystać z rozwiązań organizacji – operację będzie można potwierdzić odciskiem palca na smartfonie. Akceptanci nie będą musieli zmieniać oprogramowania w swoich witrynach, twierdzi Google, wskazują, że odpowiednie przyciski zmienią się automatycznie.

Tego samego dnia MasterCard poinformował o porozumieniu z Microsoftem i Samsungiem. Dostęp do Masterpass uzyskają również użytkownicy Samsung Pay i Microsoft Wallet, na podobnej zasadzie jak klienci Android Pay. Logowanie do Masterpass odbywać się będzie w uproszczony sposób – taki, do jakiego przyzwyczaili się użytkownicy mobilnych portfeli.

Ogłoszone właśnie alianse sprawiają, że osobne do tej pory elementy płatniczej układanki zaczynają łączyć się w całość. Trudno sobie wyobrazić, żeby każdy z twórców aplikacji i e-sklepów miał chęć, by osobno przygotowywać ścieżkę np. dla użytkowników Android Pay i Samsung Pay. Teraz nie będzie to już konieczne – wystarczy skorzystać z rozwiązań organizacji płatniczych. Jeśli Visa również rozszerzy zakres porozumień (a na to się zanosi), a do aliansów dołączy Apple, to powstanie spójny schemat płatności zdalnych oparty na kartach płatniczych. Może to oznaczać początek końca formatek płatniczych, w które do tej pory klienci mozolnie wpisywali cyfry wybite na plastikowych kartach.