GINB: Sprawozdania finansowe firm mało wiarygodne dla banków

Jak powiedział Wolanin na wtorkowej konferencji poświęconej przestrzeganiu standardów w dziedzinie rachunkowości i sprawozdawczości finansowej w Polsce, udzielając kredytów, banki opierają się wciąż o standardowe zabezpieczenia. Jego zdaniem, sprawozdania finansowe nie dają możliwości wnioskowania o perspektywach rozwoju danej firmy.

W czasie konferencji omawiano tegoroczny raport Banku Światowego (BŚ) na temat praktyk w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej w Polsce (Report on the Observance of Standards and Codes – ROSC).

„Ze względu na równoległe istnienie w Polsce dwóch systemów norm w zakresie rachunkowości, banki i inwestorzy mają trudności z porównywalnością danych o firmach” – stwierdził Wolanin. Wyjaśnił, że obecnie w Polsce obowiązują Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) (do których przestrzegania zobligowane są spółki giełdowe) oraz polskie zasady rachunkowości (które obowiązują pozostałe spółki).

„Podniesienie jakości sprawozdań finansowych przedsiębiorstw powoduje wzrost zaufania banków i inwestorów, a tym samym ułatwia firmom dostęp do kredytów i finansowania na giełdzie” – powiedział Wolanin.

Dyrektor zarządzający Banku Światowego w Polsce, Edgar Saravia powiedział, że Polska poczyniła w okresie ostatnich 3 lat ogromne postępy w ocenianych dziedzinach. „Obecnie ramy legislacyjne rachunkowości i rewizji finansowej w Polsce odznaczają się wysoką jakością i są zgodne z wymaganiami prawa UE” – wyjaśnił.

Dodał jednak, że w Polsce należy stworzyć stosownym instytucjom ramy kontroli i egzekwowania przepisów w zakresie standardów rachunkowości i sprawozdawczości finansowej.

Tegoroczny raport dla Polski kładzie nacisk na stworzenie solidnego systemu rachunkowości i rewizji finansowej, które ułatwiałoby rozwój sektora prywatnego i rozwój giełdy poprzez napływ inwestycji bezpośrednich (inwestycje w firmy o charakterze produkcyjnym) i portfelowych (inwestycje kapitałowe o charakterze spekulacyjnym).