Decyzja GJU to ważny krok naprzód dla programu Egnos i Galileo, który jest jednym z największych wspólnych programów europejskich.
Połączone konsorcja będą mogły wykorzystać synergię wynikającą z komplementarności ich zasobów
i kompetencji. Umożliwi to:
• Stworzenie wyjątkowego europejskiego rozwiązania dla systemu Galileo, dzięki czemu partnerzy będą mogli efektywnie zarządzać programem, z korzyścią dla Europy, poszczególnych państw członkowskich
i obywateli.
• Wejście na rynek z ambitnym projektem oraz szerszą gamą dochodowych rozwiązań z dziedziny telekomunikacji, transportu i bezpieczeństwa.
• Zapewnienie — dzięki bezpośredniemu udziałowi wszystkich uczestników — ciągłości pomiędzy aktualnie prowadzonymi przez ESA testami orbitalnymi i etapami pełnego wdrożenia.
• Polepszenie globalnego zasięgu koncesjonariusza oraz umocnienie międzynarodowych porozumień partnerskich, a tym samym wsparcie dla międzynarodowych umów zawieranych przez Komisję Europejską.
• Dostarczenie licznych nowatorskich rozwiązań, umożliwiających sprostanie najważniejszym problemom związanym z koncesją, takim jak finansowanie, ubezpieczenie i rozłożenie ryzyka.
Otwierają się lepsze perspektywy rynkowe dla przemysłu europejskiego i branż, które będą pośrednio uczestniczyć w projekcie, ponieważ możliwe jest powstanie tysięcy nowych miejsc pracy.
Ponadto programy Galileo i Egnos przyczynią się do zwiększenia wpływów Europy w skali globalnej, łącząc zaangażowanie przemysłu ze strategicznymi ambicjami Unii Europejskiej.
Członkami-założycielami konsorcjów Eurely i iNavSat są: AENA, Alcatel, EADS, Finmeccanica, Hispasat, Inmarsat oraz Thales.