Gminy będą opłacały składki za nianie

Rodzice pociech w wieku od 20 miesięcy do 4 lat będą mogli zawrzeć z nianią tzw. umowę uaktywniającą. Określone zostaną w niej obowiązki opiekunki, a po zgłoszeniu dokumentu do gminy, samorząd opłaci za nianię część składek, informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Ministerstwo proponuje, aby:

● opiekę mogli zlecać jedna lub więcej rodzin – w jednej rodzinie może być zatrudniona jedna niania,

● gmina płaciła za nianię składkę emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową i do NFZ od minimalnej płacy (1317 zł), ale pod warunkiem, że oboje rodzice pracują,

● jeśli niania zarobi więcej niż 1317 zł, rodzice zapłacą składki od nadwyżki,

● rodzic nie był płatnikiem podatku – niania rozliczy się z fiskusem sama (będzie mogła wykazać 20-proc. koszty), raz w roku składając PIT; będzie też mogła odprowadzać zaliczki co miesiąc”, czytamy w dzienniku.

Choć ofert usług opieki nad dzieckiem nie brakuje, wciąż ogromna część niań pracuje w szarej strefie, nie podpisując z rodzicami odpowiednich umów, nie myśląc jednocześnie o przyszłej emeryturze.

Propozycja MPiPS jest też pomysłem na aktywizację osób starszych, które dysponują nadmiarem wolnego czasu i jednoczesnym doświadczeniem w opiece nad dziećmi.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”, w artykule Michaliny Topolewskiej pt. „Na emeryturę niani budżet wpłaci 3 tys. zł rocznie”.