Gold Finance: Szlachetne inwestycje

Od setek lat złoto i diamenty posiadały olbrzymią wartość. Dla nas są jednymi z najtwardszych minerałów na świecie, nie grożą im pożary, powodzie czy co najważniejsze wahania na rynku. Złoto jest odporne na działanie czynników atmosferycznych i prawie wszystkich kwasów, należy do poszukiwanych i bardzo cenionych kamieni kolekcjonerskich. Jako kapitał jest akceptowany w prawie każdym zakątku świata. Cena diamentów w ciągu ostatniego stulecia nigdy nie spadła, wciąż trzyma się nad poziomem inflacji w krajach z gospodarką rynkową. Dodatkowo kamienie te, zachwycają swoim pięknem nawet najbardziej wyrafinowane gusta.

Podczas zawirowań gospodarczych waga złota jest niezmienna, a cena bardzo często rośnie. W ciągu zaledwie 5 lat cena tego kruszcu wzrosła o 152%. Powodem wzrostu wartości złota jest stale zwiększający się popyt na tego rodzaju inwestycje oraz fakt, że wiele walut na świecie straciło na wartości (głównie dolar amerykański). Coraz częściej ludzie decydują się na ulokowanie swojego majątku w sztabkach złota lub w złotych monetach.

Istotne jest również to, że zarówno złoto, jak i kamienie szlachetne są wydobywane ze złóż, które mają pewną ograniczoną zasobność. Przez swoją skończoność zyskują jeszcze na wartości. W kieszeni marynarki lub spodni możecie Państwo przenieść za pomocą diamentów aż kilka milionów złotych. Wielkość diamentu umożliwia jego łatwy, szybki, a przy tym niezauważalny dla innych transport. Ta wygoda może być przydatna w sytuacjach krytycznych – pożar, powódź czy inne katastrofy. Kolekcja dzieł sztuki czy bardzo lukratywna nieruchomość w odróżnieniu od diamentów nie da się w takiej sytuacji spieniężyć.

Estetyczna wartość diamentów i złota jest zauważalna na pierwszy rzut oka. Diamenty i złoto są wieczne, a podziwianie ich i napawanie się ich blaskiem jest inspiracją dla wielu ludzi. Nie przedstawiają tylko racjonalnej inwestycji, są pragnieniem. Diament jako podarunek zawsze wyraża wielkość uczucia do osoby obdarowanej. Diamenty i złoto przekazuje się z pokolenia na pokolenia, są prezentem, o którym się nie zapomina. Jest to majątek, który nie kole w oczy innych, a jako dziedzictwo staje się nieocenionym rodzinnym klejnotem z elementami tradycji.

W ofercie Gold Finance można znaleźć propozycję inwestycji w złoto lub diamenty. Istnieje w niej pełna swoboda, możliwość zakupu i sprzedaży w każdej chwili. W przypadku inwestycji w złoto można tego dokonać poprzez zakup sztabek o różnej wartości oraz monet (w tym również kolekcjonerskich). W takiej sytuacji nasuwa się pytanie: Co robić z tak wartościowymi kruszcami? Czy nie jest ryzykownym trzymać je w domu? Na szczęście przy tworzeniu oferty wzięto pod uwagę obawy Klientów. Zakupione złoto można odebrać fizycznie w wybranej przez klienta lokalizacji np. w banku lub też przechować je w Depozycie w Centrali Banku PEKAO S.A.. W przypadku, gdy klient zdecyduje się na przechowanie go w Depozycie otrzymuje certyfikat potwierdzający zakup złota o określonej wartości. Jest to usługa bezpłatna przez okres 4 lat, a przechowywane sztabki można odebrać w każdej chwili.

W przypadku diamentów klient otrzymuje certyfikat autentyczności zakupionych klejnotów (certyfikat Wysokiego Urzędu ds. diamentów). Certyfikat zawiera dane o barwie kamienia, jakości szlifu i jego czystości. Istnieje również możliwość uzyskania atrakcyjnej pożyczki pod zastaw diamentu (do 70% wartości kamienia). Podobnie jak w przypadku złota, zakup i fizyczny odbiór diamentu jest możliwy w wybranym przez klienta miejscu. Źródłem informacji o diamentach jest Rapaport Diamond Report, w którym można znaleźć aktualne ceny klejnotów wynikające ze szczegółowych analiz rynku diamentów. Rapaport jest światowym, uznawanym systemem monitorującym wszystkie aktywności przemysłu diamentowego. Analitycy prognozują wzrost wartości diamentów o ok. 7% rocznie, na co wpływ ma szczególnie wzrastający popyt oraz ograniczone zasoby naturalne.

Każdy, kto chce inwestować w kamienie szlachetne powinien wiedzieć, jakie właściwości opisują każdy diament. Istnieją takie czynniki, jak:
Masa brylantu – określa wielkość kamieni szlachetnych, jej jednostką jest karat,
Barwa – najbardziej cenione są diamenty białe, rozróżniamy brylanty zabarwione i bezbarwne,
Czystość – im czystszy jest kamień tym większą ma wartość, skazy mogą negatywnie wpływać na blask brylantu,
Szlif – najważniejsze w tym czynniku jest odpowiednie odbicie światła od brylantu.

Alternatywne formy inwestowania opisane powyżej są ciekawym uzupełnieniem portfela każdego inwestora. Mogą dawać ogromne zyski, a możliwość posiadania najpiękniejszego dzieła natury jest dodatkową wartością emocjonalną. Bardzo często dają one większe zyski niż tradycyjne formy inwestowania. Jest to dobre rozwiązanie w czasach kryzysów takich, jak akty terroryzmu czy spadki na giełdach.

Źródło: Przegląd Finansowy Bankier.pl nr 7 (14) 17 lutego 2008


Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.


Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?


Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.

Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/!