Gość Przeglądu Finansowego Bankier.pl: Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego

MiFID to unijna dyrektywa z 2004 r. o rynkach instrumentów finansowych. Ustanawia wspólne dla wszystkich krajów członkowskich zasady postępowania firm inwestycyjnych, czyli przede wszystkim domów maklerskich. W centrum uwagi dyrektywy jest interes klientów. Wyraża się to na przykład w ten sposób, że każdy nowy klient, który będzie przychodził do domu maklerskiego, będzie poddany badaniu, czyli w praktyce, będzie wypełniał ankietę, która pozwoli firmie ocenić poziom jego wiedzy i doświadczenia. Po to, aby na przykład osobie z niewielkimi oszczędnościami i bez szczegółowej, eksperckiej wiedzy o rynku finansowym, nie doradzać inwestowania w kontrakty terminowe.

MIFiD to przede wszystkim duże zmiany dla instytucji finansowych. Na czym będą one w dużym skrócie polegały?

W dużym skrócie MIFiD akcentuje skutek, a nie sposób jego osiągnięcia. Bardzo często operuje się niezbyt ostrymi pojęciami. Z punktu widzenia regulacji najistotniejsze jest na przykład zapewnienie bezpieczeństwa, czy właściwego audytu wewnętrznego, czy właściwego zarządzania ryzykiem. W tej chwili polskie przepisy są raczej napisane w ten sposób, że mówi się firmom krok po kroku to, co mają zrobić. MIFiD stanowi odejście od takiego podejścia i być może pewna trudność dla firm inwestycyjnych, bo z pewnością będą się musiały trochę „nagłówkować”.

Nowa dyrektywa będzie miała też ogromne znaczenia dla firm zajmujących się doradztwem finansowym. Co MIFiD będzie oznaczał w ich przypadku?

Zmianie ulega definicja doradztwa inwestycyjnego. W tej chwili doradztwo inwestycyjne to są tylko maklerskie instrumenty finansowe notowane na rynku regulowanym. Po zmianie, doradztwem, które jest działalnością maklerską i które może być wykonywane tylko przez licencjonowany dom maklerski, będzie na przykład rekomendowanie klientowi zakupu jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, czy kontraktach terminowych na jakieś egzotyczne towary czy na waluty. Wszyscy, którzy będą dokonywali analizy indywidualnych potrzeb klienta i będą mu na przykład doradzali kupno jednostek uczestnictwa w funduszach, będą musieli zostać licencjonowanym domem maklerskim.

Co firmy doradztwa finansowego powinny teraz zrobić?

Jest jeszcze trochę czasu. Pierwsza rzecz: trzeba się zapoznać z tekstem unijnej dyrektywy. W dużej mierze będzie on przypisany do polskich przepisów. Tekst jest znany od 2004 r. i powszechnie dostępny. Druga rzecz, to śledzić proces legislacyjny, bo tutaj na przykład jest jeszcze otwarta sprawa dystrybutorów jednostek uczestnictwa. Jest szansa, że będzie to działalność maklerska, jest szansa, że nie będzie trzeba zostawać domem maklerskim. Trzeba się po prostu temu na bieżąco przyglądać. Trwają prace w sejmie i warto trzymać rękę na pulsie. Po trzecie, trzeba się przygotować do złożenia wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego o licencję maklerską. To wszystko jest do przejścia, tylko należy się dobrze przygotować. W momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie, a ktoś będzie prowadzić działalność maklerską bez licencji, czekają go postępowania prokuratorskie i odpowiedzialność karna.

Co jednak z małymi firmami, które dystrybuują ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, czyli w praktyce fundusze inwestycyjne w innym opakowaniu? Czy nie powstanie jakaś luka w prawie?

Trudno mówić tu o luce. MIFiD nie dotyczy ubezpieczeń, więc klient nie będzie miał zapewnionej ochrony MIFiD-owskiej w wypadku, kiedy zdecyduje się na ubezpieczenie. Z punktu widzenia klienta ważne jest to, że ubezpieczenie jest pewną dodatkową komplikacją i dodatkowym kosztem. Bardzo często klient będzie się raczej decydował na zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, bez tej dodatkowej podszewki ubezpieczenia. Sama skala prowadzonej działalności nie ma tutaj znaczenia.

Źródło: Przegląd Finansowy Bankier.pl nr 7 (14) 17 lutego 2008


Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.


Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?


Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.

Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/!