Gospodarczy Bank Wielkopolski i Krajowy Rejestr Długów podpisały umowę o współpracy

Banki Spółdzielcze odzyskały już dawną pozycję rynkową po kryzysie lat 90-tych i zajmują teraz ok. 6% rynku usług bankowych w Polsce. Jednak plany rozwoju tego sektora przewidują nawet potrojenie jego udziału w rynku do 15%-18%. To realne założenie, bo w państwach Unii Europejskiej świadczą one średnio 18% usług bankowych, a w Holandii nawet 30%.

Banki Spółdzielcze w Polsce unowocześniły w ostatnich latach swoją ofertę, proponują klientom nowoczesne produkty bankowe, a także dostęp do nich nie tylko w placówkach, ale również poprzez Internet i telefon. Ich naturalnym polem ekspansji są małe i średnie miasta, w których nie mają placówek banki komercyjne lub ich liczba w tych ośrodkach nie jest wielka. Dotychczas atutem banków spółdzielczych był niski udział tzw. złych kredytów w portfelu, przeciętnie 3 razy mniejszy. Np. w 2004 roku banki komercyjne miały 15,5% zagrożonych kredytów, a banki spółdzielcze 5,5%. To efekt operowania na niewielkim obszarze i bardzo dobrej znajomości swoich klientów.

Poszerzanie udziału w rynku i wyjście poza obszary wiejskiej wiąże się właśnie z ryzykiem zwiększenia złych kredytów. Potencjalni nowi klienci nie są bowiem już tak znani, jak dotychczasowi.

− Dlatego potrzebujemy dobrego źródła informacji o potencjalnych kredytobiorcach. I to obejmujących te grupy, które nas najbardziej interesują, a więc pochodzące z małych ośrodków – mówi Grażyna Nader, dyrektor Biura Marketingu z Banku Gospodarczego Wielkopolski.

− Podpisaliśmy umowy ze wszystkimi zakładami gazowniczymi w Polsce, większością zakładów energetycznych, ponad 640 spółdzielniami mieszkaniowymi (1/4 wszystkich), operatorami telefonicznymi. Spora grupa ich dłużników pochodzi właśnie z małych ośrodków. Wielu z nich nigdy dotychczas nie korzystało z usług bankowych, więc banki nic o nich nie wiedzą. My tą wiedzę mamy – informuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

31 marca w bazie Krajowego Rejestru Długów znajdowało się 183 871 dłużników, z czego 68,3% to przedsiębiorcy, a 31,7% to konsumenci.

Spółdzielcza Grupa Bankowa ma swoje placówki w 13 województwach, najwięcej w: wielkopolskim – 51, kujawsko-pomorskim – 28, pomorskim – 24, zachodniopomorskim – 19, łódzkim – 12 i lubuskim – 8.