GPW aktywna na Ukrainie

13 czerwca w centrum konferencyjnym w Dniepropietrowsku odbyła się konferencja „Możliwości pozyskania kapitału dla przedsiębiorstw z regionu Dniepropietrowska – praktyczne aspekty”, w której na zaproszenie organizatora konferencji, domu maklerskiego Millennium Capital, WSE IPO Partnera, wzięli udział przedstawiciele GPW. Spotkanie zostało zorganizowane pod auspicjami Regionalnego Urzędu Administracji Publicznej Dniepropietrowska. Partnerami konferencji, obok GPW byli Dniepropietrowska Izba Przemysłowo-Handlowa, fundusz Steinberg Capital, spółka Astarta Kijów, ukraińska firma audytorska Baker Tilly oraz międzynarodowa grupa finansowa Fortis.

20 czerwca miało miejsce seminarium „Notowanie na GPW – perspektywy dla ukraińskich firm” zorganizowane przez GPW dla przedstawicieli firm z regionu Zachodniej Ukrainy, które odbyło się w pomieszczeniach Lwowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Stryiskyim Parku, gdzie tradycyjnie odbywają się seminaria organizowane przez Izbę. W seminarium w charakterze prelegentów udział wzięli reprezentanci polskiego domu maklerskiego IDM SA, ukraińskiego Millennium Capital, kancelarii Prof. Marek Wierzbowski – Radcowie Prawni, firmy audytorskiej BDO Numerica z Polski, BDO Balance Audit z Ukrainy oraz Baker Tilly.

Prelegenci z Polski i Ukrainy przedstawili od strony praktycznej drogę, jaka musi przebyć spółka ukraińska ubiegająca się o dopuszczenie do notowań na GPW oraz korzyści jakie daje notowanie na GPW.

Na konferencji prasowej zorganizowanej podczas seminarium, Beata Jarosz, Członek Zarządu GPW zwróciła uwagę, że przez polski rynek ukraińskie przedsiębiorstwa automatycznie wejdą na europejski rynek papierów wartościowych, co oznacza że Warszawska Giełda może stać się «bramą do Europy» dla ukraińskiego biznesu. Jak podkreśliła Beata Jarosz, Ukraina jest bardzo perspektywicznym rynkiem dla polskiego biznesu, chociaż przez ukraińskie ustawodawstwo nie uregulowano jeszcze wiele kwestii powiązanych z funkcjonowaniem rynku papierów wartościowych — „Ukraina może tu skorzystać z doświadczenia europejskich państw, jak to w swoim czasie zrobiła Polska”. Prezes Jarosz poinformowała o podpisanej umowie o współpracy z Ukraińską Giełdą Papierów Wartościowych (PFTS), która umożliwi dual listing polskich i ukraińskich spółek na GPW oraz na PFTS.

Łukasz Jagiełło, dyrektor Działu Rozwoju Biznesu Rynki Europy Środkowo-Wschodniej GPW, podczas konferencji przedstawił firmy ukraińskie, z którymi prowadzone są rozmowy dotyczące listingu na GPW: „Na Ukrainie są przedsiębiorstwa, które dynamicznie, nawet, powiedziałbym, gwałtownie się rozwijają. Oczywiście, taki biznes wymaga zwiększenia kapitału. Ponadto, 2012 rok będzie swoistym katalizatorem, stymulującym rozwój różnego rodzaju biznesów. Wśród nich jest duża liczba takich, które jeszcze nie pojawiły się na giełdach papierów wartościowych. Nie ukrywamy, że właśnie nimi jesteśmy zainteresowani.