GPW niekwestionowanym liderem w Europie pod względem liczby i wartości ofert nowych spółek

Warszawska giełda jest liderem wśród europejskich parkietów pod względem liczby nowych spółek, które pojawiły się na giełdach w IV kwartale 2008 roku – wynika z raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez PricewaterhouseCoopers.

Pod względem wartości IPO nasz parkiet uplasował się na drugim miejscu, ustępując jedynie Londynowi. Biorąc pod uwagę cały 2008 rok GPW zajęła drugie miejsce w Europie zarówno pod względem ilości, jak i wartości IPO w całej Europie.

Warszawa wyprzedziła nie tylko wszystkie giełdy naszego regionu, ale także takie rynki, jak NYSE-Euronext, OMX, czy Deutsche Boerse. Dane PwC potwierdzają niezwykłą dynamikę polskiej giełdy na rynku pierwotnym. Wysokie, drugie miejsce GPW pod względem wartości IPO pokazuje, że dzięki warszawskiej giełdzie zarówno duże spółki, jak i małe przedsiębiorstwa mają możliwość zdobywania kapitału niezbędnego do finansowania ich rozwoju i wzmacniania potencjału polskiej gospodarki. Mimo kryzysu na rynkach finansowych, GPW udało się umocnić jej pozycję na europejskiej arenie giełd. Warszawski parkiet jest niekwestionowanym liderem w regionie Europy Środowo-Wschodniej. Kapitalizacja spółek krajowych, liczba i wartość IPO, rynek terminowy na naszym parkiecie są wyższe niż na wszystkich innych giełdach regionu.

Tak wysoka pozycja warszawskiej giełdy w odniesieniu do rynku pierwotnego jest osiągnięciem, które jest swego rodzaju fenomenem na europejską skalę. Dotyczy to zarówno liczby nowych spółek jak i wartości akcji obejmowanych przez inwestorów w procesie upublicznienia. Biorąc pod uwagę skalę załamania rynków giełdowych w minionym roku i bardzo negatywne nastroje, które dominują od kilku miesięcy, tak duża liczba spółek, które wbrew tym okolicznościom potrafiły skutecznie zdobyć kapitał na rynku publicznym jest dowodem zaufania do polskiej giełdy i wiary w jej potencjał. Badanie przeprowadzone przez renomowaną firmę doradczą, jaką jest PricewaterhouseCoopers prowadzone jest od lat wg tej samej obiektywnej metodologii. To, że w ostatnich latach GPW systematycznie zajmuje czołową pozycję dowodzi jak efektywnym mechanizmem pozyskiwania kapitału jest polska giełda, w dodatku mechanizmem wykazującym dużą odporność na dekoniunkturę. Oceniając wyniki badań zaprezentowane przez PricewaterhouseCoopers, nie można pominąć faktu, że drugie miejsce GPW w Europie pod względem liczby i wartości debiutów, należy do giełdy z kraju, który pod względem wielkości gospodarki jest w drugiej dziesiątce Europy.

W 2008 roku na rynkach prowadzonych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutowały w sumie 94 spółki: 33 na Głównym rynku GPW oraz 61 na rynku alternatywnym NewConnect. Wartość tegorocznych ofert przekroczyła 9,5 mld zł.

Do notowań trafiły akcje 4 spółek zagranicznych: Atlas Estates Ltd. (Wyspa Guernsey), Belvedere (Francja) oraz NWR (Czechy) na rynku Głównym Rynku GPW oraz pierwsza spółka międzynarodowa – czeski Photon Energy – na NewConnect.

2008 rok to okres, w którym GPW stała się największą giełdą w regionie Europy Środowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Pod względem kapitalizacji wyprzedzamy już giełdy w Wiedniu i Atenach. Wartość spółek notowanych w Warszawie jest o 10 mld euro większa, niż spółek z Wiener Boerse.

IV kwartał 2008

W IV kwartale 2008 r. na rynkach prowadzonych przez GPW zadebiutowały w sumie 23 spółki, czyli ponad 1/3 wszystkich IPO w Europie w tym czasie. Łączna wartość ich ofert wyniosła 555 mln euro, co stanowi 45 proc. wartości wszystkich ofert w tym okresie w Europie (1,2 mld euro). W analizowanym przedziale czasowym na rynkach prowadzonych przez London Stock Exchange zadebiutowało 12 spółek, których oferty warte były 666 mln euro.

Warszawska giełda wyprzedziła tak duże rynku jak NYSE-Euronext (13 nowych spółek w IV kwartale), sojusz OMX (9 debiutów), czy giełda we Frankfurcie (1 nowa spółka). Na giełdzie w Wiedniu nie odnotowano żadnego debiutu w IV kwartale 2008 r.

Rok 2008 – podsumowanie

Biorąc pod uwagę cały 2008 r. Warszawa okazała drugim rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów i wartości ofert. W 2008 roku na rynkach prowadzonych przez GPW zadebiutowały w sumie 94 spółki; Londyn odnotował 99 IPO, a trzeci w rankingu NYSE-Euronext – 65 debiutów. W minionym roku na giełdach naszego kontynentu pojawiło się 340 nowych spółek.

Wartość ubiegłorocznych ofert w Europie przekroczyła 15,5 mld euro, z czego 8,9 mld euro przypadło na Londyn, a 2,5 mld euro na drugą w rankingu Warszawę.

Rok 2008 – rynki regulowane

Biorąc pod uwagę jedynie rynki regulowane przez UE, w 2008 roku GPW zajęła również drugą pozycję w Europie za giełdą w Londynie. Na Głównym Rynku GPW odnotowano 33 debiuty, podczas, gdy w Londynie – 38. Trzecie miejsce przypadło sojuszowi Eurnonext, na którego głównym parkiecie Eurolist zadebiutowało 16 spółek.

Rok 2008 – rynki alternatywne

Dużym sukcesem może pochwalić się alternatywny rynek prowadzony przez GPW – NewConnect, na parkiecie którego w 2008 roku pojawiło się 61 nowych spółek, czyli tyle, ile na rynkach alternatywnych prowadzonych przez London Stock Exchange (rynek AIM plus PSM). Na trzecim miejscu uplasował się sojusz NYSE-Euronext, na którego rynkach Marche Libre i Alternext zadebiutowało w sumie 49 spółek. Rynki alternatywne analizowane przez PwC odnotowały w 2008 roku łącznie 222 debiuty.
Źródło: GPW