GPW po raz trzeci z rzędu liderem pod względem liczby IPO

Warszawa na pierwszym miejscu w Europie już trzeci kwartał z rzędu dzięki rekordowej liczbie debiutów. Niepewne perspektywy dla europejskiego rynku IPO.

W trzecim kwartale 2011 r. na najważniejszych giełdach w Europie odnotowano 121 pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering – IPO) o łącznej wartości 9,4 mld euro (w porównaniu do 85 IPO o łącznej wartości 2,5 mld euro w analogicznym okresie roku ubiegłego) – wynika z najnowszej kwartalnej ankiety PwC (wcześniej PricewaterhouseCoopers) IPO Watch Europe. Aż 7,4 mld euro (czyli ponad 79% łącznej wartości wszystkich europejskich ofert pierwotnych) przypadło na cztery największe IPO: trzy lipcowe oferty prywatyzacyjne spółek z Hiszpanii i Polski (Bankia – 3,1 mld euro, Jastrzębska Spółka Węglowa – 1,3 mld euro oraz Banca Cívica – 0,6 mld euro) oraz ofertę sieci dyskontowej Dia (2,4 mld euro).

Warszawa zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby debiutów z 7 IPO odnotowanymi na rynku głównym i rekordowymi 54 debiutami na rynku NewConnect. Tym samym co drugie IPO w Europie w minionym kwartale miało miejsce na GPW. Łączna wartość wszystkich ofert przeprowadzonych w Warszawie wyniosła 1,5 mld euro, głównie za sprawą oferty prywatyzacyjnej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która była trzecim największym IPO w Europie.

W opinii ekspertów PwC nadchodzące tygodnie w dużej mierze zadecydują o tym, jak zapamiętamy 2011 r. pod względem aktywności na rynku IPO. W ostatnich tygodniach, w wyniku niepewnej sytuacji politycznej i rynkowej, aktywność na rynku IPO znacząco zmalała – łączna wartość ofert na głównych europejskich giełdach we wrześniu wyniosła zaledwie 23 mln euro. Niekorzystne nastroje wpłynęły m.in. na zawieszenie szacowanego na około 7 mld euro IPO państwowego organizatora gier liczbowych w Hiszpanii – Sociedad Estatal Loterias y Apuestas del Estado, które w okresie stabilnej sytuacji rynkowej spotkałoby się bez wątpienia z dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów.

Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, stwierdził:
Ostatnie miesiące roku na rynku IPO zazwyczaj cechuje największa aktywność, gdyż spółki sięgają wówczas po kapitał po zwyczajowo spokojniejszych letnich miesiącach. Jednak w tym roku, w obliczu bardzo trudnych warunków rynkowych, perspektywy na ostatni kwartał 2011 r. wydają się mało obiecujące, chyba, że nastąpiłaby radykalna zmiana nastrojów wśród inwestorów.

W ciągu ostatnich tygodni wycofano lub przesunięto w czasie znaczącą liczbę IPO, z drugiej jednak strony dużo ofert pierwotnych wciąż jest w przygotowaniu. Z danych PwC wynika, że trwają prace nad kilkoma dużymi IPO w Londynie, planowanymi na pierwszą połowę 2012 r. Również na GPW w Warszawie liczba spółek oczekujących z pierwszą ofertą publiczną na poprawę koniunktury jest bardzo długa.

Pogorszenie sytuacji rynkowej zauważalne jest również w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnim kwartale liczba IPO spadła o 38% (z 32 do 20), a łączna wartość ofert o 42% (z 3,8 mld euro do 2,2 mld euro) w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Jednocześnie jednak rośnie liczba spółek, które rozpoczęły proces rejestracji emisji papierów wartościowych (ang. shelf registration) w amerykańskiej SEC – obecnie są to 74 spółki w porównaniu do 67 w trzecim kwartale 2010 r. Oznacza to, że emitenci za oceanem nie rezygnują z ofert publicznych, a jedynie czekają na poprawę nastrojów na rynku IPO.

Jacek Socha, wiceprezes PwC w Polsce, dodał:
– Pomimo niepewności panującej na rynkach, duża grupa potencjalnych emitentów nie rezygnuje ze swoich planów dotyczących IPO, licząc na stabilizację na giełdach w ostatnich miesiącach 2011 r. Spółki, które czekają z ofertą akcji na lepszy moment, już teraz powinny w pełni przygotować się do przeprowadzenia IPO, gdy tylko perspektywy na rynkach finansowych ulegną poprawie.

KOMENTARZ DO RYNKU POLSKIEGO

Oferta JSW trzecim największym IPO w Europie. Kolejny rekord liczby debiutów na NewConnect.

W trzecim kwartale na rynku głównym GPW odnotowano siedem IPO o łącznej wartości 1,4 mld euro. Spośród nich największymi były oferty spółek górniczych: Jastrzębskiej Spółki Węglowej (1,3 mld euro) oraz Coal Energy z siedzibą w Luksemburgu (56 mln euro). Na trzecim miejscu pod względem wartości uplasowało się IPO spółki AC (producent samochodowych instalacji LPG, wartość oferty 10 mln euro). Pozostałe cztery spółki, które zadebiutowały na rynku głównym, łącznie pozyskały 15,8 mln euro.

Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, w następujący sposób skomentował wyniki rynku pierwotnego w Warszawie:
Utrzymanie się warszawskiej giełdy na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby debiutów już trzeci kwartał z rzędu jest niewątpliwie ogromnym sukcesem GPW. Wydaje się, że Warszawa powinna bez trudu utrzymać tę pozycję w odniesieniu do całego 2011 roku. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż liczba debiutów na warszawskiej giełdzie w minionym kwartale nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji na rynku pierwotnym. Jest to spowodowane tym, że na NewConnect, gdzie miała miejsce zdecydowana większość debiutów, oferty odbywają się kilka tygodni lub nawet miesięcy przed pierwszym notowaniem akcji na rynku. To przesunięcie czasowe sprawia, że tym spółkom, które zadebiutowały w ciągu ostatnich trzech miesięcy na rynku alternatywnym, udało się pozyskać kapitał jeszcze przed sierpniowym załamaniem na światowych giełdach. Załamanie to, wraz z utrzymującą się niezwykle wysoką zmiennością nastrojów, doprowadziły do niemal całkowitego wyschnięcia źródeł kapitału na rynku pierwotnym. W konsekwencji należy się spodziewać spadku liczby debiutów w czwartym kwartale bieżącego roku, mimo iż zazwyczaj jest to okres, w którym obserwujemy największą aktywność na rynku IPO.

W minionym kwartale już po raz trzeci z rzędu padł rekord liczby debiutów rynku NewConnect – na alternatywnym parkiecie odnotowano aż 54 IPO. Ich łączna wartość wyniosła jednak zaledwie 40 mln euro. Największymi IPO były oferty akcji spółek biotechnologicznych: Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek (9,0 mln euro) oraz Selvita (3,8 mln euro). Na trzecim miejscu uplasowała się oferta spółki Emmerson Capital (nieruchomości – 3,0 mln euro).  Średnia wartość pozostałych ofert wyniosła niecałe 0,5 mln euro. W trzecim kwartale na NewConnect zadebiutował też kolejny zagraniczny emitent – Avtech Aviation & Engineering z siedzibą w Wielkiej Brytanii (oferta o wartości 0,5 mln euro).

Odnosząc się do perspektyw i zmian na rynku w najbliższym czasie, Jacek Socha, wiceprezes PwC w Polsce, dodał:
– Ze względu na ostatnie zawirowania na rynkach finansowych większość IPO planowanych na sierpień i wrzesień została przesunięta w czasie lub odwołana. Utrzymującą się niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji w światowej gospodarce będzie w dalszym ciągu negatywnie wpływać na aktywność IPO w perspektywie kolejnych miesięcy. W tej niekorzystnej sytuacji warszawska giełda ma jednak szansę na umocnienie swojej pozycji na tle innych rynków europejskich, oczywiście o ile polska gospodarka w dalszym ciągu będzie skutecznie opierać się kryzysowi. Trudności, jakie napotykają obecnie emitenci w pozyskaniu kapitału na rynku pierwotnym, mogą również przyczynić się do rozwoju rynku Catalyst. W obliczu ograniczonych możliwości finansowania w drodze emisji akcji, niektóre spółki będą bowiem decydowały się na emisję obligacji.

Dodatkowe informacje

1. Bieżąca i poprzednie edycje IPO Watch Europe są dostępne pod adresem: www.pwc.com/pl/ipowatch. Dostępne są również podsumowania roczne za lata 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 i 2010.

2. O IPO Watch Europe

Ankieta IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie w najważniejszych segmentach rynku akcji (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech) i jest przeprowadzana kwartalnie. Opcje nadsubskrypcji („greenshoe offerings”), debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwotną ofertę publiczną na jednym z rynków objętych niniejszą ankietą oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w zakresie jednej giełdy nie zostały uwzględnione w statystykach. Ankieta dotyczy okresu od 1 lipca do 30 września 2011 r. i została sporządzona w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji. Dodatkowe informacje, w tym tabele danych, są dołączone do niniejszej informacji prasowej.

3. O współtworzących ankietę

Ankieta została opracowana przez zespół ds. rynków kapitałowych PwC. Specjaliści ds. rynków kapitałowych PwC świadczą szeroki zakres usług na rzecz firm oraz banków inwestycyjnych w zakresie wszelkich aspektów transakcji na rynkach kapitałowych. Usługi te obejmują przygotowanie do oferty publicznej, dobór właściwego rynku i zespołu doradczego, pomoc w analizie polityki rachunkowości oraz projektów konwersji sprawozdań finansowych na inne standardy rachunkowości, doradztwo na temat uregulowań prawnych dotyczących spółek giełdowych oraz przygotowywanie analiz operacyjnych i finansowych.

4. O PwC

PwC – poprzez profesjonalne usługi doradcze – pomaga organizacjom i osobom prywatnym
uzyskiwać wartość biznesową.  PwC jest globalną siecią firm działającą w 158 krajach, która zatrudnia blisko 169.000 pracowników oferujących wysokiej jakości usługi w zakresie audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa biznesowego. Więcej informacji pod adresem www.pwc.com.

Nazwa „PwC” odnosi się do firm wchodzących w skład sieci PricewaterhouseCoopers International Limited, z których każda stanowi odrębny i niezależny podmiot prawny.

Źródło: PwC