Na początku, żebynie było nieporozumień, Farmersi.pl mają tyle wspólnego z rolnictwem co matematyka z jabłkami – można uczyć dodawania na jabłkach i jak widać można uczyć podstaw ekonomii na bizonach, krowach i kukurydzy. Jednak to nie krowy i kukurydza są głównymi bohaterami tej gry. Główne role odgrywają tu podaż, popyt, koszty produkcji, opłacalność eksportu i zdolność kredytowa. To właśnie z tymi pojęciami przyjdzie się graczom zmierzyć, a nie jest to wcale łatwe, gdyż przez gąszcz wirtualnego rynku przedzierają się również inni gracze, a cel mają ten sam – zarobić jak najwięcej. A że to akurat Dziki Zachód, to dodatkowo, od czasu do czasu, słuszność własnej sprawy można wesprzeć również rewolwerem. Tak jak w rzeczywistości mamy tu także zdarzenia losowe – susze, napady Indian, szarańcze – są odzwierciedleniem rzeczywistości, która nas otacza np. krachów na rynku.
Farmerem każdy może zostać
Grać w Farmersów może każdy i to za darmo. Potrzebna jest tylko przeglądarka internetowa, otwarta głowa i minimum 10 minut dziennie. W grze wcielamy się w postać farmera na Dzikim Zachodzie, czyli na terytorium Ameryki Północnej w latach 1832-1869. Naszym zadaniem jest handel dobrami wyprodukowanymi na farmie oraz inwestowanie w ziemię, bydło i nieruchomości. Rozbudowane rynki i możliwości spekulacji sprawiają, że każda rozgrywka jest niepowtarzalna. Dodatkowo rozgrywkę urozmaicają zdarzenia losowe oraz walki kowbojów, których możemy zatrudnić i użyć do ataku na farmy przeciwników.
Gra Farmersi jest grą turową. Przeliczenia mogą następować co 5/10 minut oraz co 12 lub 24 godziny. Dostępnych jest ok. 50 miast, w których toczą się rozgrywki, różniących się parametrami rynków i liczbą graczy biorących udział w grze (od 2 do 18 jednocześnie). Wybierać można również spośród pięciu różnych celów rozgrywki.
Oprócz rozgrywek standardowych, dostępny jest scenariusz fabularny Wild West i Puchar Dzikiego Zachodu. Jeśli ktoś lubi towarzystwo i czuje potrzebę bliższej współpracy, może dołączyć do jednej z wielu drużyn i grać w trybie drużynowym, mając na celu wynik całego zespołu, a nie tylko swój indywidualny.
Kolorowe wykresy ułatwiają analizę informacji. W Farmersach, tak jak w szachach, mimo początkowo jednakowej sytuacji wyjściowej, każda rozgrywka toczy się w innym kierunku, a wynik gracza zależy wyłącznie od podjętych przez niego decyzji.
Gra dla niebojących się myśleć
Farmersi są grą dla ambitnych i jak głosi motto gry – „dla niebojących się myśleć”. Nieszablonowy i rozbudowany sposób rozgrywki jest rzeczywiście wymagający. Jednak przejrzyste wprowadzenie i przyjazny interfejs sprawiają, że początkujący bardzo szybko i bezboleśnie zrozumieją reguły gry.
Zanim podejmiemy grę z żywymi graczami, możemy potrenować w zadaniach z graczami automatycznymi. Choć przeciwnikiem w zadaniach jest sztuczna inteligencja, to szybko się one nie znudzą. Zadania tworzone są przez samych graczy i dlatego wciąż ich przybywa, a każde wymaga indywidualnego podejścia i odnalezienia innego sposobu na wygraną.
Charakterystyczną cechą gry Farmersi jest jej ciągły rozwój. Administratorzy gry wraz z graczami wciąż ulepszają grę, wprowadzając nowe elementy. Zgrana i otwarta społeczność graczy, przyjazna atmosfera na forum gry, redagowana przez graczy gazetka Farmersi Times i okazyjnie organizowane konkursy sprawiają, że na Farmersi.pl można przyjemnie spędzić czas, również poza samymi rozgrywkami.
Strona z grą: www.farmersi.pl