Grecja najbardziej przyciąga uwagę inwestorów

Z ankiety Bloomberga wynika, że 72% badanych globalnych inwestorów spodziewa się opuszczenia przez jakiś kraj strefy euro w ciągu najbliższych 5 lat. 40% z natomiast wierzy, że stanie się tak w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jednocześnie trzy czwarte ankietowanych jest przekonanych, że w najbliższych 12 miesiącach w Eurolandzie wystąpi recesja.

Odnośnie do Grecji 93% badanych bierze pod uwagę bankructwo tego kraju. W przypadku Portugalii taki scenariusz pod uwagę bierze 56% ankietowanych. Podobnie obawy są mniejsze o los Włoch, czy Hiszpanii.

Wyniki tego badania uzasadniają dlaczego tak mocno inwestorzy koncentrują uwagę na doniesieniach dotyczących Grecji, a mniejsze emocje budzą doniesienia z innych peryferyjnych państw Eurolandu. Dziś w tym temacie kluczowe jest głosowanie poszerzenia europejskiego programu ratunkowego przez niemiecki parlament. Zaskoczenia nie było. Pomysł został zaakceptowany. Wydaje się jednak, że ma to bardziej znaczenie dla europejskich graczy, bo w USA narasta raczej rozczarowanie działaniami europejskich liderów. Prezydent Obama mówił nawet, że działania w Europie są niewystarczające. Tym bardziej, że nieustannie napływają niepokojące doniesienia gospodarcze.

Dziś w to zjawisko wpisują się wskaźniki nastrojów gospodarczych w strefie euro. We wszystkich przypadkach nastrojów (biznesu, gospodarczych, konsumentów, producentów i usług) mamy regres w porównaniu z sierpniem. Widać, że atmosfera kryzysu coraz bardziej przekłada się na nastawienie podmiotów gospodarczych, a stąd prosta droga do utrwalenia gospodarczej dekoniunktury.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Rynki nieruchomości

Według Nationwide ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii podniosły się we wrześniu o 0,1% w porównaniu z sierpniem, a w skali roku obniżyły się o 0,3%. To kolejne potwierdzenie stagnacji na tamtejszym rynku mieszkaniowym. Boryka się on w dalszym ciągu z ograniczonym popytem. Liczba przyznawanych kredytów pozostaje poniżej poziomu 50 tys. miesięcznie wobec 119 tys. w 2006 r., kiedy na rynku był boom i 103 tys. w okresie boomu z lat 1998-2007. W tym względzie sierpień był korzystniejszym miesiącem, gdyż przyznano 52,4 tys. kredytów hipotecznych. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z przełomem. Widać jednak, że malejące koszty finansowania nieco ożywiają rynek. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że nasilający się kryzys strefy euro może w kolejnych miesiącach zatrzymać pozytywne tendencje.

W sierpniu wzrost portfela kredytowego w Wielkiej Brytanii wyniósł 600 mln funtów wobec 700 mln funtów miesiąc wcześniej.

Od dewelopera

PBG Erigo rozpoczyna budowę kompleksu mieszkaniowego Ecoria przy ul. Karpia w Poznaniu. Cały projekt realizowany będzie w trzech etapach, w pierwszym z nich powstanie 89 mieszkań o pow. od 39,41 do 84,90 m kw. usytuowanych w 4-piętrowym budynku. Lokale będą 1,2,3 i 4 pokojowe, z przynależnymi balkonami lub tarasami oraz komórkami lokatorskimi. Ceny mieszkań zaczynają się od 4725 zł za m kw. W podziemiach natomiast znajdzie się hala garażowa. Przewidywany termin oddania osiedla do użytku to III kwartał 2013 roku.

Źródło: Home Broker