Grecja pobudziła media

Kryzys finansowy ponownie stał się wiodącym tematem w polskich mediach. Według wyliczeń PRESS-SERVICE Monitoring Mediów w pierwszych jedenastu dniach maja ukazywało się dziennie przeciętnie 48 artykułów o sytuacji ekonomicznej w Grecji. Przed miesiącem średnia nieznacznie przekroczyła 17 publikacji na dzień.

Od początku roku w prasie i Internecie pojawiło się ponad 2300 publikacji dotyczących kryzysu greckiego. Z tego aż 524 w pierwszych jedenastu dniach maja. Analitycy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów podali, że o globalnym kryzysie finansowym ukazało się w tym czasie ponad 9500 publikacji, ale tylko nieco ponad 1000 w maju. Badanie przeprowadzone zostało na podstawie monitoringu 1000 tytułów prasowych i około 3 mln źródeł internetowych od 1 stycznia do 11 maja 2010.

Wykres 1. Zestawienie bezwzględnej liczby publikacji na temat kryzysu w Grecji oraz średniej dziennej liczby publikacji w prasie i Internecie od 1 stycznia do 11 maja 2010


W trwającym miesiącu kryzys finansowy pięciokrotnie znalazł się na czołówkach głównych wydań krajowych gazet. Cztery z tych publikacji dotyczyły Grecji. Od początku roku globalne trudności na rynkach finansowych gościły na pierwszych stronach prasy 52 razy.

Znacznie zwiększyła się średnia dzienna liczba publikacji na temat kryzysu finansowego. W lutym wyniosła ona 67. W maju osiągnęła już wartość 93. O wiele większy wzrost zanotowano przy okazji Grecji. Tutaj jeszcze w styczniu prasa dziennie publikowała średnio niecałe 5 takich artykułów, natomiast w maju – prawie 48.

Najwięcej informacji o kryzysie finansowym od początku roku można było zaczerpnąć z serwisu biznesowego portalu onet.pl (403 artykuły). Na drugim miejscu w tej klasyfikacji uplasował się serwis wyborcza.pl, a na trzecim bankier.pl. Dalsze miejsca zajął forsal.pl oraz gazeta.pl.

Pośród prasy najwięcej informacji o globalnej sytuacji ekonomicznej opublikowały kolejno Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita i Parkiet. O wiele mniej doniesień na ten temat można było znaleźć w Gazecie Wyborczej oraz dzienniku Polska.

Łączny nakład gazet i czasopism zawierających publikacje na temat kryzysu wyniósł ponad 189 milionów egzemplarzy, tych dotyczących problemów Grecji – niecałe 50 milionów.

Źródło: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów