Zakończył się jeden z największych w ostatnim czasie projektów informatycznych w polskiej bankowości: wdrożenie nowego systemu core’owego w Banku BPS. Klienci otrzymali nową bankowość elektroniczną i mobilną, a dzięki uproszczonym procesom obsługi w oddziałach i back office mogą otworzyć konto w kilka minut. Dzięki zastosowaniu rozwiązania chmury prywatnej, nowy system jest bardziej elastyczny i łatwiej skalowalny. Projekt trwał blisko cztery lata, a sama faza wdrożeniowa – od września 2021 r.
Na polskim rynku banki rzadko decydują się na wymianę systemów core’owych. Jest to bowiem proces kosztowny i długotrwały. Stąd częściej prowadzone są prace związane z wymianą systemów typu front-end, np. bankowości elektronicznej. Taka zmiana jest szybko odczuwalna dla klientów, a dla banku mniej kosztowna. Bank BPS zdecydował się na gruntowne zmiany, zarówno w sferze funkcji podstawowych IT, takich jak obsługa transakcji, jak i aplikacji bankowości mobilnej i internetowej. Ponadto, w ramach powiązanych projektów, Bank BPS wdrożył nową warstwę integracyjną. Jak skomplikowane było to przedsięwzięcie świadczy fakt, że projekt trwał blisko cztery lata, z czego rok samo przygotowanie zapytania do potencjalnych kontrahentów i podpisanie umowy z wybranym, czyli firmą Asseco. W fazie wdrożeniowej zespół projektowy, w którym pracowało ponad 250 osób, z banku i po stronie dostawcy, zrealizował ponad 6,5 tys. scenariuszy testowych.
– Wyzwaniem w projekcie były nie tylko kwestie techniczne, ale sama organizacja projektu: sprawne prowadzenie całości prac, ich organizacja w 13 strumieniach merytorycznych, monitorowanie postępów. I to wszystko zarówno po stronie banku, jak i dostawcy, czyli firmy Asseco. Współpraca przebiegała efektywnie, a problemy rozwiązywaliśmy szybko. Po części nasz projekt przypadał na okres pandemii, więc od początku pracowaliśmy zdalnie i dlatego otwarta, jasna komunikacja była kluczem do sukcesu. Wyzwaniem w tak długim projekcie jest utrzymanie zaangażowania uczestników przez cały czas trwania wdrożenia. Było to możliwe dzięki profesjonalnemu podejściu liderów i wysokiemu priorytetowi, jaki nadaliśmy projektowi w zarządzie Banku BPS. Do końca września mamy okres stabilizacji, ale wszyscy, zarówno klienci, jak i pracownicy banku, korzystają już z nowego systemu – mówi Krzysztof Kokot, Wiceprezes Zarządu Banku BPS, odpowiedzialny za projekt Centralnego Systemu Bankowego.
Bank BPS wybrał rozwiązanie, które ma otwartą, modułową, budowę. Wdrożone zostało 14 modułów, które mogłyby być odrębnymi aplikacjami, jak np. nowa hurtownia danych, czy moduł do obsługi transakcji skarbowych. Nowy Centralny System Bankowy ma charakter klientocentryczny, co pozwala elastycznie zarządzać relacją klienta z bankiem. Ponadto w nowym systemie, dzięki wdrożeniu otwartego, nowoczesnego API, możliwa jest szybka integracja z kolejnymi zewnętrznymi systemami – w zależności od potrzeb, które będzie generował zmieniający się rynek i oczekiwania klientów.
– Zakończone wdrożenie nowego Centralnego Systemu Bankowego oraz migracji w Banku BPS był jednym z najbardziej kompleksowych i szerokich co do zakresu projektów w Polsce, jeśli chodzi o banki komercyjne, w ostatnich latach. Projekt obok centralnego systemu transakcyjnego i księgi głównej obejmował wdrożenie naszych systemów do bankowości elektronicznej dla klienta detalicznego oraz przedsiębiorcy wraz z aplikacją mobilną, systemu do obsługi skarbu, systemu wymiany danych pomiędzy bankiem, a innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji o kontach klientów (Krajowa Izba Rozliczeniowa, Krajowa Administracja Skarbowa, Biuro Informacji Kredytowej) oraz hurtownię danych. Nowy system bankowy dla Banku BPS został uruchomiony w ośrodku Data Center Asseco. Dzięki świetnej współpracy z zespołem Banku BPS
i bezpośrednim, częstym kontaktom z zarządem banku, udało się utrzymać zaangażowanie i koncentrację zespołów do samego szczęśliwego finału – powiedział Zbigniew Pomianek, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland.
Transformacja cyfrowa w Banku BPS
Projekt wdrożenia nowego systemu core’owego w Banku BPS to część szerszej inicjatywy transformacji cyfrowej Zrzeszenia, która obejmuje procesy z zakresu obsługi klienta, na przykład obsługę kartową, zmiany w obszarze sprawozdawczości, czy obszar komunikacji z Bankami Spółdzielczymi z Grupy BPS.
– Przesłanką do dużych inwestycji w IT była również potrzeba wyeliminowania długu technologicznego, jaki powstał przez lata, w których inwestycje w IT były znacznie niższe od obecnego budżetu na ten cel – wyjaśnia Krystyna Kulma-Jaczewska, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju w Banku BPS. – Równolegle podjęliśmy działania w celu uproszczenia architektury IT, zarówno w banku, jak i w Zrzeszeniu BPS. Rozpoczynaliśmy projekt z myślą o usprawnieniu procesów, zapewnieniu naszym klientom wyższego standardu obsługi, w kanałach elektronicznych i tradycyjnych. Jednocześnie zależało nam na zmianie jakościowej dla naszych pracowników. Otrzymali oni nie tylko nowy wygląd interfejsu, ale również uproszczone, zautomatyzowane procesy.
Nowa aplikacja mobilna i bankowość internetowa
Dla klientów najbardziej zauważalną zmianą jest wdrożenie nowoczesnej e-bankowości. Nowa aplikacja BPS Mobile i bankowość internetowa BPS Online to:
• wygodniejsze zarządzanie finansami,
• szata graficzna zaprojektowana zgodnie z aktualnymi trendami,
• więcej przydatnych funkcjonalności: m.in. płatności BLIK na telefon, PayByNet, czyli wygodne płatności
w sklepach internetowych z automatycznym uzupełnianiem danych transakcji i e-Urząd.
Od strony technologicznej ważne jest zarówno bezpieczeństwo systemu, jego stabilność, jak i otwarta architektura, umożliwiająca dodawanie w niedalekiej przyszłości kolejnych nowych usług, takich jak np. płatności za autostrady, opłaty parkingowe, czy bilety komunikacji miejskiej.
Źródlo: Bank BPS