Grupa KBC potwierdza strategię, ustala nową strukturę organizacyjną i lansuje program zakupu własnych udziałów za kwotę 1 miliarda euro

Ostatnie miesiące Grupa KBC poświęciła na wewnętrzne narady nad długoterminową strategią. Wyłoniły się przy tym następujące kwestie: czy KBC jest w stanie na dłuższą metę sprostać oczekiwaniom swoich udziałowców pozostając na swojej samodzielnej pozycji? Czy ewentualne ponadgraniczne fuzje w Europie mogą stanowić zagrożenie dla tej strategii samodzielności? Jakie inicjatywy wspierające wzrost i wydajność są konieczne, aby w dłuższej perspektywie wesprzeć tę pozycję?

Grupa KBC zarządza obecnie portfelem działań na stabilnych i/lub dobrze rokujących rynkach lokalnych (Belgia i Europa Środkowa) w atrakcyjnych segmentach klientów (detalicznym, private banking, małych i średnich przedsiębiorstw / bankowości korporacyjnej), które zawierają jeszcze wiele dodatkowych możliwości wzrostu. Finansowe perspektywy na nadchodzące lata (zyskowność na własnym majątku (Return on Assets – ROA) większa niż 16% i wzrost zysku na udziale o ponad 10% rocznie) są obiecujące i realizowane z samodzielnej pozycji.

Grupa KBC chce się jednak aktywnie przygotować na przyszłe wyzwania. Jeśli konsolidacja w europejskim sektorze finansowym będzie kontynuowana, powstaną przecież grupy z silnym kapitałem, które mogą wykorzystać swoją przewagę, inwestować w drogie, dobrze działające systemy i mogą zaważyć na wzroście, marżach i konkurencyjnej pozycji Grupy KBC.

KBC jest jednak przekonana, że sama wielkość firmy nie jest gwarantem sukcesu w usługach finansowych, ale dostateczna wielkość w skali każdego rynku, na którym firma działa i doskonałe wykonanie obranej strategii są decydującymi czynnikami sukcesu. Z tego względu KBC rozpocznie szereg projektów, które dodatkowo wzmocnią istniejącą strategię.

Aby zapewnić przyszły wzrost, KBC rozpocznie różne projekty. Grupa myśli między innymi o:

• wzmocnieniu modelu ubezpieczeń bankowych, organicznego wzrostu (łącznie z rozszerzeniem sieci biur), usług dla przedsiębiorstw i osób zamożnych oraz działalności kredytów konsumenckich w Europie Środkowej;

• wykupieniu trzecich udziałowców w Europie Środkowej i w końcu zdobyciu drugiego polskiego banku i drugiego węgierskiego ubezpieczyciela;

• dalszym badaniu rumuńskiego i bałkańskiego rynku poprzez akwizycję lub rozpoczęcie operacji typu „greenfield”;

• dystrybucji produktów „nie na życie” na rynku belgijskim przez wzmocnienie sieci maklerskich i rozwinięciu nowych produktów „na całe życie” w sektorze ubezpieczeń na życie.

Wszystkie projekty wpisują się w istniejącą strategię i przyczynią się do jej wzmocnienia. Oznacza to, że KBC będzie nadal koncentrowało się na swojej zasadniczej działalności (KBC pozostaje bankiem-ubezpieczycielem wyspecjalizowanym w sektorach bankowości detalicznej, małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacyjnej, który działa na wybranych rynkach). Projekty umożliwiają KBC wykorzystanie własnych atutów w kwestii znajomości dystrybucji i operacji efektywnych. KBC dysponuje bowiem rozległym knowhow dotyczącym dystrybucji przez pakiet wielokanałowy i zamierza dalej wzmacniać swoje knowhow. Poza tym KBC potrafi efektywnie zarządzać wieloma procesami („lean”).

W przyszłości wyżej wymienione przykłady z portfela działań zostaną dopasowane do istniejących warunków rynkowych i/lub nadarzających się konkretnych okazji.

KBC rozwinęła się w ostatnich latach z przeważnie belgijskiego przedsiębiorstwa w firmę międzynarodową, która ponadto posiada różne dziedziny i kanały dystrybucyjne. Nowa struktura podkreśli jeszcze ten międzynarodowy charakter i ułatwi przeprowadzanie inicjatyw dotyczących całej grupy.

Najbardziej charakterystycznymi elementami dostosowanej struktury są:

• Rozdzielenie „operacji belgijskich”, które staną się częścią samodzielnej jednostki, pracującej zarówno wraz z jak i obok rynków środkowoeuropejskich;

• Integracja bankowości detalicznej, zrzeszonych w sieci private banking i ubezpieczeń w 1 jednostkę zarówno w Belgii jak i w Europie Środkowej;

• Wykreowanie funkcji centralnej kwatery, która ma odpowiednie możliwości zarządzania i interwencji w obrębie całej grupy;

• Założenie działających w obrębie całej grupy fabryk produktów i usługodawców celem optymalizacji wydajności.

Dla większości personelu KBC nie pojawią się żadne zmiany lub będą to zmiany odczuwalne w niewielkim stopniu.

Grupa KBC będzie składała się z 5 jednostek, każda kierowana przez jednego prezesa.

Pięciu prezesów razem z prezesem Grupy (André Bergenem) i wiceprezesem ds. finansowych i ryzyka (Chief Financial oraz Chief Risk Officer, Herman Agneessens) utworzą Zarząd Grupy KBC.

Zarząd Grupy będzie kolegialnie kierował całą działalnością bankową, ubezpieczeniową oraz związaną z zarządzaniem aktywami, a także wszelkimi strategicznymi i finansowymi kwestiami dotyczącymi Grupy.

1. W Belgii działania dotyczące ubezpieczeń i bankowości na rynku belgijskim będą zarządzane przez Frans’a Florquina.

2. Region Europy Środkowej – podzielony na oddzielne kraje i skupiający wszystkie działania bankowe i ubezpieczeniowe w Europie Środkowej, będzie zarządzany przez Jana Vanhevela.

W skład Komitetu Dyrektorów dla Europy Środkowej wejdą również szefowie każdego z lokalnych rynków.

W każdym kraju, nad zarządami spółek zajmujących się działalnością bankową, ubezpieczeniową, zarządzaniem aktywami, zostanie powołany Komitet Dyrektorów (z szefem lokalnego rynku) w celu koordynacji całości działalności biznesowej na rynku danego kraju.

Region Europy Środkowej będzie ponadto wspierany przez zespół, zajmujący się rozwojem i wymianą know how.

Komitet w Polsce będzie kierowany przez Ronniego Richardsona (prezesa Kredyt Banku), na Węgrzech przez Johna Hollowsa (prezesa K&H Bank) i w Czechach przez Pavla Kavanka (prezesa CSOB Bank). KBC bada obecnie możliwość usamodzielnienia CSOB Słowacja. W międzyczasie Pavel Kavanek będzie prezesem zarówno dla Czech, jak i Słowacji. Gdy tylko usamodzielnienie stanie się faktem, zostanie wskazany odrębny prezes dla Słowacji.

3. „Europejska Oddział Bankowości Prywatnej”, kierowany przez Etienne Verwilghen, skupia dzisiejsze działania KBL European Private Bankers.

4. Oddział „Merchantbanking”, pod kierownictwem Guido Segers, skupia działania rynkowe i segment przedsiębiorstw.

5. W oddziale „Wspólne usługi i operacje”, kierowanym przez wiceprezesa ds. operacyjnych (Chief Operating Officer) Christian’a Defrancq, skupione są wszystkie usługi (ICT i logistyka) oraz linie produktów (system płatniczy, zarządzanie aktywami, leasing i finansowanie handlu), które pracują dla całej grupy.

Na poziomie Grupy KBC skupione jest kilka funkcji grupowych : audyt i zgodności proceduralne, finanse i kontakty z inwestorami, zarządzanie wartością i ryzykiem, kadry, strategia, organizacja, centralna funkcja inwestycji, komunikacja, doradztwo prawne i podatkowe oraz centrum kompetencyjne na płaszczyźnie dystrybucji. To ostatnie przejmuje inicjatywy dotyczące całej grupy, mające na celu optymalizację, wymianę i innowację systemu dystrybucji.

Nowa struktura Grupy KBC wchodzi w życie od 1 maja 2006.

Willy Duron odchodzi na emeryturę 1 września 2006. André Bergen zastąpi Willy Duron jako Prezes KBC Groep NV, ale w krótkim okresie pomiędzy 1 maja 2006 i 1 września 2006, jako wiceprezes otrzyma specjalne zadanie towarzyszenia i kierowania implementacją nowej struktury grupy.

Wszystkie projekty mogą zostać przeprowadzone przy udziale środków własnych, a poza tym jest pozostaje część kapitału, która nie jest używana. Za tę część uważa się cały kapitał ponad silne cele wypłacalności (8% Tier 1 na działania bankowe i 200% marża wypłacalności na działania ubezpieczeniowe).

Z tego względu Zarząd KBC postanowił, aby w ciągu 2006 roku zrealizować program zakupu własnych udziałów za kwotę 1 miliarda euro i umorzyć udziały.

Willy Duron, obecny i odchodzący Prezes KBC Groep NV, komentuje zapowiedzi w następujący sposób : „W czasie rozważań wokół długoterminowych możliwości KBC okazało się, że KBC, koncentrując się w dalszym ciągu na swoich zasadniczych działaniach i pod warunkiem wybranych i skoncentrowanych nowych inwestycji może osiągnąć wysoki wzrost i wysoką rentowność i przetrwać przez długi czas. Poza tym może to się stać przy zachowaniu samodzielności. Więcej: KBC jest w stanie wypłacić swoim udziałowcom znaczącą kwotę w formie programu zakupu własnych udziałów. Ponadto przyjęte struktury organizacyjne i decyzyjne umożliwią KBC odpowiednie przygotowanie do stanięcia wobec do przyszłych wyzwań w świecie finansów. Jestem przekonany, że mój następca, André Bergen, i inni członkowie nowego Komitetu Dyrektorów są zmotywowani i gotowi do dalszego rozwoju strategii Grupy KBC“amp;.

André Bergen, przyszły Prezes KBC Groep NV, dodaje: „Rzeczywiście będę wraz z kolegami z Komitetu Dyrektorów kontynuował działania rozpoczęte przez Willy Duron. Zrobimy wszystko by rozbudować Grupę KBC do unikalnego przyjaznego banku-bezpieczyciela o międzynarodowym oddziaływaniu, który na wybranych rynkach może kreować wysokiej jakości wartość dla udziałowców oraz trwały wzrost zysków w długim okresie. Z tego względu KBC również swoim pracownikom będzie mógł zaoferować stabilność i atrakcyjne możliwości rozwoju kariery. Jednocześnie nasi klienci będą mogli liczyć na szeroką gamę usług i produktów dystrybuowanych przez szerokie spektrum kanałów i nadal na wysoką jakość świadczonych usług.”