Grupa na Bank – wygrana w II instancji

W wyroku ogłoszonym 30 kwietnia 2014 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił apelację mBanku (dawniej: BRE Bank SA) złożoną w sprawie z powództwa grupowego 1247 konsumentów przeciwko mBankowi.


Tym samym, Sąd Apelacyjny podtrzymał rozstrzygnięcie Sądu I instancji, który nie miał wątpliwości, że mBank, pobierając raty kredytu od konsumentów – członków grupy, pobierał je częściowo bezprawnie, a kwoty te podlegają zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi.


Po 2,5-letnim sporze zapadł wyrok, który z całą pewnością przyniesie zasłużoną satysfakcję wszystkim zaangażowanym w sprawę konsumentom – członkom grupy. To oni bowiem konsekwentnie i cierpliwie trwali w obronie swoich racji, co dziś potwierdził Sąd II instancji.

Oddalenie apelacji pozwanegodowodzi, że dzięki ustawie o pozwach zbiorowych konsumenci są równorzędnymi partnerami wobec takich instytucji, jak banki czy inne duże przedsiębiorstwa i mogą skutecznie dochodzić swoich praw mówi adwokat Iwo Gabrysiak, pełnomocnik grupy konsumentów. „Jest to pierwsze tego typu rozstrzygnięcie, biorąc pod uwagę skalę, a dokładniej liczbę osób po stronie powodowej. Myślę, że może to wpłynąć na popularyzację instytucji powództw grupowych, która w Polsce jest obecna stosunkowo od niedawna”.


20 grudnia 2010 r., w imieniu reprezentanta Grupy – Miejskiego Rzecznika Konsumentów, Małgorzaty Rothert, kancelaria Wierzbowski Eversheds złożyła w Sądzie Okręgowym w Łodzi pozew przeciwko mBank. 6 maja 2011 r., po przeprowadzeniu rozprawy Sąd Okręgowy w Łodzi wydał postanowienie, mocą którego uznał, iż złożone powództwo nadaje się rozpoznania w postępowaniu grupowym. Postanowienie Sądu zostało zaskarżone przez pozwany mBank, jednakże w dniu 28 września 2011 r., na posiedzeniu niejawnym Sąd Apelacyjny w Łodzi prawomocnie oddalił zażalenie Banku. Sprawa wróciła wówczas do Sądu Okręgowego w Łodzi, który w dniu 28 grudnia 2011 r. na posiedzeniu ustalił treść ogłoszenia oraz zdecydował, iż zostanie ono opublikowane w dodatku Komunikaty w Gazecie Wyborczej. Ogłoszenie zostało opublikowane w dniu 31 stycznia 2012 r. Zgodnie z decyzją Sądu – osoby zainteresowane przystąpieniem do grupy miały na to 2 miesiące od daty ukazania się ogłoszenia. Do dnia 31 marca 2012 r. do grupy przystąpiło 1247 konsumentów.

19 września 2012 r. uprawomocniło się postanowienie Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 6 września 2012 r., określające ostateczny skład grupy na 1247 osób. 29 listopada 2012 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił zażalenie mBank w przedmiocie ustalenia gotówkowej kaucji na zabezpieczenie przyszłych ewentualnych roszczeń Banku o zwrot na jego rzecz kosztów procesu. To rozstrzygnięcie definitywnie zakończyło formalny etap rozpoznawania pozwu grupowego i pozwoliło sądowi podjąć działania mające na celu merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy.

19 czerwca 2013 r. odbyła się rozprawa merytoryczna przed Sądem Okręgowym w Łodzi. Podczas rozprawy wnioski dowodowe Banku zostały oddalone jako zbędne dla rozstrzygnięcia i zgłoszone dla zwłoki. Odbyły się mowy końcowe pełnomocników stron. Sąd zamknął przewód sądowy i odroczył ogłoszenie wyroku do 3 lipca 2013 r.

3 lipca 2013 r. Sąd Okręgowy w Łodzi ogłosił wyrok, kończąc tym samym postępowanie w I instancji. Według Sądu, mBank, pobierając raty kredytu od konsumentów – członków grupy, pobierał je częściowo bezprawnie, a kwoty te podlegają zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi. Ostatecznie, 30 kwietnia 2014 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił apelację mBanku.

Źródło: Kancelaria prawna Wierzbowski Eversheds