Grupa Nordea uznana za jeden z najważniejszych banków w świecie

Grupa Nordea, jako jedyny bank z Europy Północnej, została jednym z 29 najważniejszych banków dla gospodarki światowej według Rady Stabilności Finansowej, która jest komórką regulacyjną w ramach grupy G20.

– Jest to dowód rozmiaru i siły Nordei – i nawet jeśli to oznacza nieco wyższe wymogi kapitałowe, to w tej chwili mamy już tak silną pozycję kapitałową i bilans, że już spełniamy nawet przyszłe wymagania. – powiedział Rodney Alfvén, dyrektor departamentu Relacji z Inwestorami Grupy Nordea.

Czy było to zaskoczeniem, że Nordea została uznana za jeden z najważniejszych banków w świecie?

– Nie, już od dłuższego czasu były sygnały, że Nordea zostanie tak zwanym Global SIFI, czyli Instytucją Finansową o Globalnym Znaczeniu Systemowym (Systemically Important Financial Institution). Ponieważ jesteśmy jednym z największych banków w Europie, działającym na dziewięciu głównych rynkach, to w naturalny sposób znaleźliśmy się na tej liście.

Co to konkretnie oznacza dla Nordei?

– Nie jest to jeszcze zupełnie jasne. Władze nadzoru ogłosiły jedynie pewną marżę w zakresie współczynnika zasadniczego kapitału podstawowego, od 1 do 1,25 punktu procentowego, w zależności od wielkości banku, ale nie powiedziały, które banki będą podlegać której marży. Jednak prawdopodobne jest, że znajdziemy się w grupie o najniższej marży. Oznacza to także, że będziemy bardziej ściśle obserwowani, niż mniejsze banki, lecz Nordea zawsze wspierała inicjatywy mające na celu promowanie bezpieczniejszego i stabilniejszego sektora finansowego, tak więc nie będzie to dla nas żadnym problemem.

Jak zareagowali na to inwestorzy?

– Zareagowali pozytywnie; jest to kolejny znak, że Nordea jest obecnie postrzegana jako gracz prawdziwie globalny. Ta nominacja jest najzwyczajniej symbolem jakości, co ułatwia nam finansowanie własnej działalności.

Czy jest jakiś powód do niepokoju co do tego, że konkurencyjność Nordei może się obniżyć z powodu wspomnianych ostrzejszych wymagań?

– Nie sądzę. Mamy stabilne dochody i mocny bilans. Już dzisiaj, patrząc z perspektywy międzynarodowej, mamy wysoki poziom zasadniczego kapitału podstawowego (11 % w III kwartale), co jest poziomem, który uważamy za odpowiedni, najprawdopodobniej więcej niż wystarczający z punktu widzenia przyszłych wymogów kapitałowych stawianych bankowi z kategorii Global SIFI.

Źródło: Nordea Bank Polska