Grupa UCI rośnie w Turcji

Powstała trzecia co do wielkości grupa bankowa w Turcji z 11% udziałem w tureckim rynku depozytów i jednocześnie lider w kilku zaawansowanych produktach i usługach bankowych.

Właścicielem 50% udziałów w Koç Financial Services A.S. jest Grupa UCI, a drugie 50% należy do grupy przemysłowej Koç Holding i Çukurova Holding A.S. Przejęta spółka – Yapi ve Kredi Bank A.S. (YKB) była dotychczas piątą instytucją bankowa Turcji. Na mocy umowy podpisanej 8 maja Koç przejął 57.42% udziałów w banku YKB za kwotę 1,160 mld euro. Cały bank wyceniono na 2,021 mld euro, a wysokość jego aktywów to 11,5 mld euro.

Zawarta transakcja świadczy o rozpoczęciu drugiej fali ekspansji Grupy UCI, która już teraz jest najsilniejszą grupą bankową w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. W ten sposób powstała trzecia co do wielkości instytucja bankowa w Turcji pod względem depozytów, ale za to najsilniejsza, jeżeli chodzi o wiele usług specjalistycznych, takich jak: kredyty konsumenckie (10% udziału w rynku tureckim), kredyty korporacyjne (15%), karty kredytowe (19%), leasing (26%), factoring (23%), ubezpieczenia na życie (24%) i zarządzanie aktywami (22%). Yapi ve Kredi Bank ma również mocną pozycję w dziedzinie bankowości internetowej i telefonicznej, oraz w obsłudze mikropłatności.

Poza siecią kilkuset placówek w Turcji YKB posiada banki zależne w Dusseldorfie i Amsterdamie, w Rosji, w Bahrajnie oraz cztery przedstawicielstwa własne: w Moskwie, Monachium, Kolonii i Stuttgarcie.

Dla Grupy UniCredito to bardzo korzystny zakup. Spora część ceny zostanie zapłacona przez bank Çukurova jako spłata zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Do tej pory banki New Europe Division (wliczając turecki Koç przynosiły około 20% przychodów Grupy (z czego połowę pochodziło z Pekao). Szacuje się, że pojawienie się YKB zwiększy przychody Grupy o 3%; natomiast udział nowego banku w strukturze NE wyniesie 17%.


UniCredito Italiano to największa grupa bankowa we Włoszech pod względem kapitalizacji i jedna z największych w Europie pod względem efektywności i dochodowości, zarządzająca kapitałami w wysokości 238,3 mld euro (stan na koniec grudnia 2003 r.).

Grupa powstała w 1998 roku z połączenia banku Credit Italiano z czterema innymi bankami włoskimi. W następnym roku dołączyły do niej dwa kolejne banki lokalne. W grudniu 2001 roku Grupa UniCredito Italiano rozpoczęła projekt restrukturyzacji znany jako `S3`, który miał na celu lepsze wyspecjalizowanie i skupienie uwagi na obsłudze klienta. Dzięki temu Grupa zmieniła się z federacji siedmiu banków lokalnych w trzy banki ogólnonarodowe specjalizujące się w detalu (UniCredit Banca), obsłudze firm (UniCredit Banca d`Impresa) i private bankingu (UniCredit Private Banking).

UniCredit jest najbardziej aktywnym bankiem w Europie Środkowej i Wschodniej. Stworzył tutaj tzw. New Euroope Division skupiajacą siedem banków z różnych krajów: Bank Pekao SA, największy bank prywatny w Polsce, Zagrebacka Banka, największy bank chorwacki, Bulbank, najsilniejszy bank w Bułgarii, UniBanka, piąty co do wielkości bank na Słowacji, Zivnostenska Banka, jeden z większych banków czeskich, oraz UniCredit Romania SA, szybko rosnący bank rumuński. UniCredit ściśle współpracuje także z Koç Group, jedną z największych prywatnych grup bankowych w Turcji.

Cała Grupa UniCredito Italiano dysponuje siecią ponad 4500 placówek i zatrudnia około 70 tys. osób. Kapitalizacja Grupy wynosi 24 mld euro (stan na koniec maja 2004).