Grzegorz Turniak: Networking to styl życia, a nie styl pracy

Metod na rozkręcenie i utrzymanie własnego biznesu jest wiele. Informacja i odnalezienie swojego miejsca na rynku jest niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników w biznesie. Jedną z dróg, która umożliwia zwarcie szyków i połączenie sił we wspólnej drodze do celu jest networking. Grzegorz Turniak, Prezes BNI Polska z pełnym zaangażowaniem promuje tę drogę w biznesie i uzasadnia jej istnienie:

Czym jest networking i jaką role odgrywa w biznesie?

Termin „networking” funkcjonuje w biznesie już od jakiego czasu, ale do dzisiaj większość przedsiębiorców nie potrafi go precyzyjnie zdefiniować. Jest to po prostu proces zbierania, przechowywania i dystrybuowania informacji ku przedsiębiorcy i wzajemnej korzyści osób w jego sieci. Jego celem jest dawanie i otrzymywanie informacji, nie zaś tylko sprzedaż czy znalezienie pracy. To raczej sposób na utrzymanie się w biznesie i sposób na udaną karierę. Networking to także sztuka promowania osiągnięć innych osób, tworzenia i bycia częścią społeczności, opartej na dawaniu i zamieszkałej przez ludzi, którzy są najlepsi w tym co robią. To styl życia, a nie styl pracy. Rolą networkingu ułatwianie znajdowania właściwych partnerów biznesowych i zarządzania karierą.

Co jest największym wyzwaniem w budowaniu wzajemnych relacji?

Największym wyzwaniem jest wyjście ze swojej strefy komfortu. Zaufanie zasadzie wzajemności. Świadomość, że warto zainteresować się drugiem człowiekiem, jego światem, osiągnięciami, marzeniami, obawami. Podarowanie mu swojego czasu i życzliwej uwagi.

 

Jak networking rozwija się w Polsce?

 

Networking rozwija się coraz dynamiczniej. W większości społeczeństwo zapomniało już o horrorze totalitaryzmu politycznego i świetnie odnajduje się w konsumpcyjnej rzeczywistości. Dostrzega, że konsumpcja to nie wszystko, ze ważne są relacje i zaczyna w nie inwestować. Szczególnie młodzi profesjonaliści łatwo stosują networking w realu i online .

Kto, komu i dlaczego pomaga?


Pomagamy sobie wszyscy, ponieważ jesteśmy ludźmi i podlegamy zasadzie wzajemności.

 

Dlaczego jest to ważne? Czy świadomość Polaków wzrasta?

 

Networking jest ważny ponieważ dzięki niemu wzrasta kapitał społeczny a bez niego trudno aby funkcjonowała gospodarka. Obserwuję podnoszącą się liczebność działających stowarzyszeń profesjonalistów, izb, klubów biznesu, grup dyskusyjnych na serwisach społecznościowych.

Jak kryzys wpłynął na networking? Podkreślił jego ważność?

 

W kryzysie wiele pracujących osób z niepokojem obserwowała sytuację swoich firm zastanawiając się czy za chwilę nie znajdzie się bez pracy. Ludzie masowo zaczęli odnawiać i intensyfikować kontakty, zarówno ze szkoły, uczelni, poprzedniej pracy czy poznanych na różnych szkoleniach, mixerach.
Ponieważ firmy zaczęły ciąć koszty handlowcy i marketingowcy sięgnęli po zasoby społeczne skoro gorzej było z finansami. 

Źródło: Bankier.pl