Hilton-Baird uczy faktoringu w Mołdawii

Przetarg na poprowadzenie międzynarodowego programu rozwoju faktoringu wygrała brytyjska Hilton-Baird Group. Jej częścią jest Hilton-Baird Polska, broker usług finansowych, specjalizujący się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw, którym pomaga wybrać najlepsze oferty faktoringu, leasingu i kredytów obrotowych spośród dostępnych na rynku.

EBOR zajmuje się wspieraniem rozwoju sektora prywatnego i transformacji gospodarczych na rynkach rozwijających się państw europejskich. Celem programu dla Mołdawii uczyniono wzmocnienie rynku usług finansowych oraz przekazanie eksperckiego know-how tamtejszym bankom i innym instytucjom. Hilton-Baird został wybrany do współpracy spośród zgłoszeń wysokiej klasy specjalistów.

– Osoby, które firma wytypowała do projektu, mają wieloletnie doświadczenie w faktoringu. I to zarówno na wysoko rozwiniętym rynku brytyjskim, jak i na rozwijającym się rynku polskim. Ta wielowymiarowość okazała się decydująca – komentuje Marcin Zaliwski, dyrektor generalny Hilton-Baird Polska.

Konsultacje faktoringowe dla mołdawskich decydentów i finansistów trwały wiele miesięcy. – Praca, którą niedawno zakończyliśmy, była wyjątkowym doświadczeniem. Możliwość dzielenia się wiedzą na temat usług finansowych daje dużą satysfakcję, a już szczególnie w przypadku faktoringu. Ta usługa z pewnością ułatwi stabilizację rynku w zakresie płatności i eliminacji zatorów finansowych – komentuje Zaliwski, który szkolił Mołdawian przez ponad sto dni. – Liczę, podobnie jak EBOR, że nasza praca poprawi sytuację mołdawskiego sektora MSP i wpłynie na szybki rozwój tamtejszej gospodarki.

Chodzi zresztą nie tylko o rozwój, ale i o transformację. Mołdawia jest znana w Polsce głównie z produkcji win i nie jest to przypadek: w kraju dominuje gospodarka rolna. Zachodnie instytucje liczą jednak na szybszy rozwój sektora usługowego, aby z czasem przedsiębiorcy mogli przebijać się także na inne rynki europejskie. Jedną z największych przeszkód dla rozwoju jest słaba oferta zewnętrznego finansowania, związana m.in. z niedoinwestowaniem banków, a także z niedostateczną komunikacją instytucji w zakresie nieuczciwych kontrahentów. EBOR liczy, że sytuacja zmieni się dzięki wprowadzeniu faktoringu, promowanego w Mołdawii zgodnie z najlepszymi światowymi standardami.