Hotel na skalnym urwisku w Zimbabwe zaprojektowany w Krakowie zdobył I nagrodę w konkursie architekt

W tegorocznej edycji głównym zadaniem, jakie postawiono przed studentami, było zaprojektowanie budynków z optymalnym wykorzystaniem naturalnego światła. Zwyciężyła praca zespołu studentów II roku w składzie: Łukasz Sztuka, Marcin Witaliński.

Zwycięski projekt to odważna wizja zespolenia bryły budynku hotelu ze skalanym urwiskiem położonym nad wodospadem Victoria w Zimbabwe. Autorzy zwycięskiej pracy podkreślają imponujący efekt zderzenia wyjątkowości miejsca z bryłą hotelowego budynku. Zmienne warunki atmosferyczne panujące w tym miejscu mają niepowtarzalny wpływ na nastrój panujący w przeszklonych wnętrzach hotelu. Bliższy kontakt z otaczającą przyrodą ma zwiększyć ruchomy dach budynku zamieniający, przy sprzyjającej pogodzie, część hotelu w taras widokowy.

– Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu zaproponowali bardzo ciekawe pomysły – podkreśla dr. Robert Marcinkowski z Zakładu Budownictwa Ogólnego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, sekretarz jury. – Tego typu wydarzenia pozwalają na podejście do architektury w sposób artystyczny, co podnosi atrakcyjność studiowania tej bardzo wymagającej dziedziny – dodaje Robert Marcinkowski.

Drugie miejsce zajęły Emilia Skwira, Diana Stachowicz i Agnieszka Szkiłondź autorki poetyckiego projektu zatytułowanego „Świątynia światła”, a trzecie Anna Grądalska i Maciej Jagielak za projekt impresję opisującą zachowanie promieni słonecznych w peryskopie.

Obradom jury przewodniczył dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn prof. PK, szef Katedry Budownictwa Ogólnego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W skład jury weszli również: prof. Andrzej Wyżykowski, Główny Architekt Miasta Krakowa oraz przewodniczący krakowskiego SARP, Architect M.A.A. Lone Feifer, architekt związany z VELUX A/S oraz mgr inż. arch. Monika Kupska – Kupis reprezentująca pomysłodawcę konkursu – VELUX Polska.

Nagrody wręczał prof.zw. dr hab. inż. arch. Wacław SERUGA, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

– Bardzo się cieszę, że konkursy spotykają się z tak pozytywnym odzewem studentów architektury – mówi Lone Feifer, architekt reprezentujący firmę VELUX, pomysłodawcę i organizatora konkursu. – Jestem pozytywnie zaskoczona różnorodnością propozycji oraz szerokim spojrzeniem na zagadnienia optymalnego wykorzystania naturalnego światła w zamkniętych pomieszczeniach. Będąc wieloletnim koordynatorem wielu projektów organizowanych w środowiskach akademickich całej Europy zauważam wyjątkową kreatywność polskich studentów. – podkreśla Feifer.

Studenckie konkursy architektoniczne są organizowane przez firmę VELUX Polska już od 10 lat. Ich tematyka zawsze koncentruje uwagę studentów architektury na znaczeniu światła dziennego w projektowaniu przestrzeni.
W listopadzie 2004 roku został rozstrzygnięty konkurs organizowany na Politechnice Śląskiej. Zwyciężył projekt Adama Radzińskiego, studenta III roku. Autor zaproponował wkomponowanie w architekturę Katowic małych, sześciennych form, do których światło wpada poprzez okno dachowe umieszczone w górnej części bryły. Tak skonstruowane pomieszczenia mogą pełnić różne funkcje – to idealne miejsca na spotkanie ze znajomym, oddanie się lekturze czy po prostu chwilę relaksu w świetle dobranym do nastoju, dzięki kolorowym przesłonom naklejanym na szybę okna dachowego.

W styczniu 2005 r. rozstrzygnięty został konkurs na Politechnice Łódzkiej, jego uczestnicy podjęli się adaptacji poddasza kamienicy przy ul. Kościuszki 33/35, budynku, w którym mieści się m.in. siedziba łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP. Zwyciężyła praca zespołu w składzie: Jędrzej Lewandowski i Dariusz Markowicz, studenci III roku Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Ich projekt to propozycja aranżacji niewykorzystanego strychu na studio nagraniowe. Koncepcja ta najlepiej wpisywała się w przeznaczenie budynku – siedziby licznych stowarzyszeń artystycznych.

Finał kolejnego konkursu na Politechnice Gdańskiej odbędzie się 5 kwietnia.

###

INFORMACJE O GRUPIE VELUX

Gdzie jest światło, tam jest życie – wokół tej filozofii budujemy wszystkie nasze działania, łączących zasoby naturalne z potrzebami człowieka. Od ponad 60 lat, na całym świecie VELUX współtworzy lepsze warunki do życia, dostarczając światło dzienne i świeże powietrze do pomieszczeń. Główny produkt VELUX to okna do poddaszy, jednak cały system obejmuje także wszelkie dostosowane do nich wyposażenie.

Stałe zorientowanie na jakość spowodowało, iż VELUX jest globalnym liderem w tym obszarze. Bezpośrednio reprezentowany w ponad 40 krajach. VELUX jest jedną z najsilniejszych marek na rynku materiałów budowlanych.

Nasza codzienna praca jest ściśle związana z architekturą, stąd pozostajemy w stałym kontakcie ze znaczna liczbą architektów.

VELUX jest częścią VKR Group, zatrudniającą ponad 10000 osób.