Idea Bank podął decyzję o likwidacji mobilnych wpłatomatów. Obok Idea Hubów był to jeden ze sztandarowych pomysłów banku, który wyróżniał jego ofertę na tle konkurencji.
O sprawie poinformował nas jeden z czytelników. Potwierdziłem tę informację w banku i rzeczywiście – mobilne wpłatomaty znikną z ulic z końcem tego miesiąca. Specjalnie przygotowane samochody pojawiły się w 2014 roku. W połowie ubiegłego roku bank dysponował flotą liczącą 37 aut, z czego 6 było wyposażonych we wrzutnie. Samochody jeździły na ulicach 20 polskich miast.
Ostatnio bank podawał statystyki używalności mobilnych wpłatomatów po pierwszym półroczu 2018 r. W pierwszej połowie ubiegłego roku za pośrednictwem mobilnych wpłatomatów zdeponowano 671,8 mln złotych, tj. o 141 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2017 roku, kiedy wpłaty wyniosły 278,9 mln złotych. Liczba wpłat sięgnęła 48,8 tys. i była o 42 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2017 roku.
Mobilne wpłatomaty były jednym ze sztandarowych projektów Idea Banku, który wyróżniał bank na tle konkurencji. Pomysł zdobył liczne branżowe nagrody na świecie, a zakupem licencji interesowały się nawet zagraniczne banki. Wśród innych wyróżniających się innowacji Idea Banku przyciągały uwagę Idea Huby czy placówka w wagonie kolejowym. Pod koniec 2017 r. z banku odszedł ówczesny szef Jarosław Augustyniak, a wraz z nim członek zarządu Dominik Fajbusiewicz. Wówczas inwestycje w innowacje wyraźnie wyhamowały.
Wkrótce potem wybuchł skandal związany ze sprzedażą obligacji GetBack, który zepchnął inne tematy na dalszy plan. Jesienią ubiegłego roku Idea Bank trafił na listę ostrzeżeń publicznych KNF, a ostatecznie ustalono, że Idea Bank połączy się z Getinem. Fuzja prawna obu banków planowana jest na III kwartał 2019 roku, a połączony bank będzie funkcjonował pod nazwą Getin Noble Bank. Pod względem formalnym podmiotem przejmującym będzie jednak Idea Bank.