PDA i telefon komórkowy jako system nawigacyjny
Już dawno urządzenia PDA (Personal Digital Assistants), wyrobiły sobie markę jako niedrogie systemy nawigacyjne. Z dotykowym wyświetlaczem i odbiornikiem GPS połączonym kablem lub za pomocą bluetooth, prezentacją map i dokładnym określaniem pozycji, oferują podobny komfort niż większe i droższe systemy nawigacyjne, montowane na stałe. W przeciwieństwie do nich mają natomiast tę wielką zaletę, że nadzwyczaj łatwo dają się przenosić z jednego samochodu do drugiego.
Najnowsze rozwiązania komunikacyjne są także w zwykłych telefonach komórkowych. Poziom jaki osiągnięto w zakresie możliwości obliczeniowych, pojemności pamięci i jakości obrazu jest tak ogromny, że zdążyły się niemal zrównać jako platformy nawigacyjne z urządzeniami PDA. Dotyczy to zwłaszcza tak zwanych smartphones czy też PDA-Phones, będących niczym innym, jak połączeniem telefonu komórkowego z kieszonkowym komputerem. Ich szczególny atut to możliwość odbierania danych, praktycznie w każdej chwili, poprzez SMS lub internet za pośrednictwem połączenia telefonicznego. Dzięki serwisom online uwzględniają aktualizowane informacje o sytuacji na drogach przy planowaniu trasy i pozwalają swoim właścicielom omijać korki.
Muzyka z MP3 trafia bezprzewodowo do radia samochodowego
Telefony komórkowe oferują wiele. Również jako systemy rozrywkowe. Funkcja odtwarzacza MP3 jest dzisiaj w telefonach komórkowych i urządzeniach PDA, wyposażeniem podstawowym.
Przenośne odtwarzacze, podłączone do sprzętu stereofonicznego w samochodzie, kierują zgromadzoną na nich muzykę do tych głośników w samochodzie, które zapewniają lepsze brzmienie i większą moc wzmacniacza.
Najnowszym trendem jest też bezprzewodowe połączenie dźwięku poprzez standard radiowy Bluetooth. Nowa technika transmisji „Advanced Audio Distribution Profile“ (w skrócie AADP lub też A2DP), pozwala na bezprzewodowe przenoszenie cyfrowych plików muzycznych w stereo i w nieograniczonej jakości HiFi. Tym samym zbędne stają się łącza kablowe do podłączania odtwarzaczy muzycznych do radia samochodowego, bądź do sprzętu car-stereo zamontowanego w samochodzie. Pierwsze produkty, korzystające z tej najnowszej techniki, będzie można zobaczyć a przede wszystkim usłyszeć w dziale IFA „Sound & CarMedia“.
Telefony komórkowe i organizery jako systemy car-multimedia
Oprócz odtwarzania muzyki, telefonów komórkowych i komputerów kieszonkowych można używać nawet jako przenośnych odtwarzaczy video. I tak podczas jazdy na wyświetlaczach można oglądać filmy. Rozwiązania służące przenośnemu przekazywaniu plików video w formacie zoptymalizowanym dla urządzeń przenośnych, IFA prezentuje w działach wystawy Sound & CarMedia oraz Personal Communication.
Podsumowując można powiedzieć, iż sprawą oczywistą jest, że pod berlińską wieżą telewizyjną będzie można obejrzeć wiele produktów i rozwiązań służących bezprzewodowej i przewodowej komunikacji telefonicznej w czasie jazdy oraz odbierania przesyłanych e- maili, SMS- ów i wiadomości multimedialnych w samochodach.