IKZE mało znane wśród Polaków

W maju b.r. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami przy współpracy z Centrum BadaniaOpinii Społecznej przeprowadziła badanie „Polacy o Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego i innych dobrowolnych formach oszczędzania na emeryturę”.

Wyniki wskazują nabardzo niskie zainteresowanie Polaków nowym produktem emerytalnym – Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Chociaż minęło już kilka miesięcy od uchwalenia ustawy wprowadzającej Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, aż 79% Polaków nie zna tego produktu. Zaledwie co piąty Polak słyszał o IKZE, jednak tylko 7% wie, jak można z niego korzystać. Deklarowana wiedza o IKZE przekłada się na poziom zainteresowania tym produktem. Osoby, które wiedzą, na czym polega inwestowanie w IKZE, częściej deklarują zamiar oszczędzania za jego pomocą. Generalnie jednak Polacy nie planują odkładać pieniędzy na nowych kontach – zaledwie 16% badanych wyraziło zamiar skorzystania z IKZE, a 65% odpowiedziało, że nie będzie w ten sposób oszczędzać.

Porównanie obu produktów służących indywidualnemu oszczędzaniu na emeryturę nastręcza respondentom trudności. Polacy mają duży problem z dokonaniem oceny, nawet gdy dysponują wiedzą o cechach IKE i IKZE. Prawie połowa respondentów (49%) nie umiała ocenić, które z kont IKE czy IKZE jest dla nich bardziej atrakcyjne. Dla pozostałych badanych, którzy dokonali oceny, nieco bardziej atrakcyjne wydają się IKZE (29% odpowiedzi) w stosunku do badanych, którzy wybrali IKE (22%).

Trzeci produkt w ramach III filaru, czyli Pracownicze Programy Emerytalne, również nie cieszy się popularnością. Jak wynika z badań, Polacy bardziej doceniają bieżące korzyści, np. w postaci podwyżki, od profitów w perspektywie długoterminowej. 42% respondentów preferuje podwyżkę zamiast uczestnictwa w PPE. Ponad dwa razy mniej badanych (19%) dostrzega atuty PPE i zamiast podwyżki wybrałoby właśnie oszczędzanie emerytalne w ramach PPE. Jednak tylko 4% badanych jest o tym zdecydowania przekonana.

– Wyniki badania niestety potwierdzają to, o czym powszechnie wiadomo. Polacy nie są obecnie skłonni do przeznaczania dodatkowych środków na zabezpieczenie swojej przyszłej emerytury. Jak widać nie zmienia tego nawet, przynajmniej w deklaracjach, konstrukcja nowego produktu IKZE, wyposażonego w ulgę podatkową. Na pewno potrzebna jest szersza kampania edukacyjna na ten temat. Warto również zastanowić się nad mechanizmami pobudzającymi Pracownicze Programy Emerytalne. Ich odpowiedniki w krajach Europy Zachodniej cieszą się duża popularnością i są źródłem istotnej części kapitału emerytalnego – mówi Marcin Dyl Prezes Zarządu IZFiA.

Źródło: Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami