Ile kosztuje matura?

Za kilka dni nastanie kalendarzowa wiosna, chwilę później przyjdzie czas na malowanie pisanek i powitamy piękny maj. Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje okresu, w którym ciepłe kurtki będzie można schować głęboko w szafie. Jednak maj kojarzy się nie tylko ociepleniem klimatu i budzącą się do życia naturą. Doskonale wiedzą o tym tegoroczni maturzyści.

Matura zbliża się wielkimi krokami

Maj to dla 18 i 19-latków okres bardzo nerwowy. Czekają ich egzaminy z języka polskiego, wybranego przez siebie przedmiotu, języka obcego i wzbudzającej strach większości młodzieży matematyki. Istnieje także możliwość zdawania egzaminu dojrzałości z dodatkowo wybranych przez siebie przedmiotów. Języki polski i obcy mają dwie odsłony – pisemną i ustną. Po zmianie zasad formy zdawania matury ustnej z języka polskiego, nie stanowi on dla młodzieży większego problemu. Egzamin polega na przygotowaniu prezentacji na wybrany pół roku wcześniej temat. A tematy są różne: od literatury, poprzez sztukę, aż po analizę wybranych zagadnień języka. Jednak polski to nie wszystko. Pozostają jeszcze inne egzaminy.

Pomimo tego, że niedługo rozpocznie się druga połowa marca, część młodych ludzi nie myśli jeszcze realnie o zbliżającym się egzaminie dojrzałości. A matura już za kilka chwil.

Korepetycje ostatnią deską ratunku

Dla spóźnialskich ostatnią deską ratunku są korepetycje. Osób proponujących pomoc w nauce jest bardzo dużo, szczególnie w dużych miastach. Ogłoszenia najczęściej dotyczą fizyki, matematyki, języka polskiego, chemii czy biologii. Jednak znaleźć można także osoby przygotowujące do matury z historii sztuki, tańca czy muzyki. Za czas nauczyciela trzeba jednak zapłacić.

Rozbieżność cenowa jest duża. Zależy to nie tylko od miasta, ale także od tego, od kogo maturzysta planuje się uczyć. Niewysokie ceny proponują studenci – tu godzina nauki kosztuje zazwyczaj od 20 do 35 złotych. Jeśli pomocy będziemy szukać u osoby, która ukończyła dany kierunek studiów, uczy w szkole czy też wykłada na uczelni, zapłacimy nieraz sporo więcej. W Krakowie i Warszawie średnie ceny za godzinę nauki (warto jednak zwrócić uwagę, jak osoba ogłaszająca się interpretuje „godzinę” – dla niektórych jest to 45 minut, czyli godzina lekcyjna) wynoszą 40-50 złotych. Najdrożej zapłacimy za wiedzę z informatyki – 70 zł/h.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że w tak krótkim czasie, nauka będzie odbywać się w przyspieszonym tempie. Młoda osoba będzie musiała uczęszczać na zajęcia co najmniej dwa razy w tygodniu. Do pierwszego egzaminu maturalnego pozostało 7 tygodni. Zakładając, że godzina nauki będzie kosztować 35 złotych, lekcje będą się odbywały dwa razy w tygodniu po dwie godziny, rodzice młodego człowieka będą musieli wydać 980 złotych. Jednak zważywszy na przyszłość, nie jest to wygórowana kwota.

Dodatkowo jednak do podstawowych pomocy naukowych trzeba doliczyć koszty książek i różnego rodzaju kompendia wiedzy. Jeden zestaw przykładowych ćwiczeń maturalnych czy to z matematyki, czy z historii, może kosztować nawet 80 złotych. Do tego trzeba doliczyć repetytoria, podręczniki stworzone specjalnie z myślą o maturzystach, czy też takie, które przygotowują pod kątem konkretnej uczelni wyższej. Tu rodzice powinni być przygotowani na dodatkowe wydatki opiewające na ok. 200-300 złotych.

Kursy przygotowawcze na uczelniach wyższych

Uczelnie wyższe często proponują płatne kursy przygotowawcze dla ewentualnych przyszłych studentów. Np. Akademia Medyczna obecnie zaprasza młodych ludzi chcących studiować medycynę, farmację czy stomatologię na kursy przygotowujące do matury w 2011 roku. Kursy te przygotowują kandydatów z biologii, chemii i fizyki pod kątem matury oraz kierunku studiów. Ambitne plany młodych ludzi mogą ciężko znieść portfele rodziców. Przykładowo, jeśli młody człowiek będzie chciał zdobyć poszerzoną wiedzę z zakresu wszystkich trzech przedmiotów, rozpocznie kurs już w maju br., a zakończy go w kwietniu 2011 roku. Cena za jedną godzinę zajęć wynosi 31 złotych. Jednak całkowita kwota takiego kursu przygotowującego do matury z trzech wcześniej wymienionych przedmiotów wynosi 6 510 złotych. A na zainwestowanie tak wysokiej kwoty nie stać wielu przyszłych studentów lub ich rodziców.

Za kurs przygotowawczy dużo zapłacą także artyści. Uczniowie myślący o podjęciu studiów na Akademii Sztuk Pięknych mogą uczestniczyć na zajęcia z malarstwa, rzeźby czy rysunku. Tu cena za godzinę zajęć waha się w przedziale 80-150 złotych. Konkretna kwota zależy od rodzaju zajęć oraz miasta, w którym odbywają się zajęcia.

Inwestycja w siebie najlepszą inwestycją

Zważywszy na to, że korepetycje czy też wcześniej rozpoczęte kursy przygotowawcze mogą mieć duży wpływ na przyszłość dziecka, z pewnością warto wydać nawet sporą kwotę pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że nie dają one 100 procentowej pewności, iż przyswojona wiedza pozwoli dostać się na wymarzony kierunek studiów. Tym bardziej, ze przygotowania warto zacząć co najmniej rok przed maturą, a nie kilka tygodni przed jednym z najważniejszych egzaminów w życiu.

Źródło: Bankier.pl