Imagine Cup 2006: polska reprezentacja w Indiach najsilniejsza

W tegorocznym finale organizowanego przez Microsoft konkursu dla studentów – Imagine Cup 2006 – Polacy stanowią największą reprezentację wśród zakwalifikowanych zespołów i uczestników indywidualnych. Studenci z polskich uczelni po raz pierwszy w historii konkursu wezmą udział w rozgrywkach finałowych aż w czterech z sześciu kategorii: Algorytm, Film Krótkometrażowy, Projekt Hoshimi – bitwa programistyczna oraz Projektowanie Oprogramowania. Tegoroczny międzynarodowy finał konkursu odbędzie się w sierpniu w Indiach.

Do światowych finałów konkursu zakwalifikowało się 11 uczestników z Polski. Wśród nich znalazło się 6 studentów z Politechniki Poznańskiej, 3 studentów z Uniwersytetu Warszawskiego i po jednym z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojskowej Akademii Technicznej. W tegorocznej edycji konkursu, reprezentanci Polski po raz pierwszy będą rywalizować z kolegami z całego świata o najwyższe trofeum aż w czterech z sześciu kategorii konkursowych.

W poszczególnych kategoriach uczestnikami zmagań konkursowych z Polski będą:

– Algorytm – Piotr Mikulski i Przemysław Dębiak z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Tomasz Błajek z Politechniki Poznańskiej, którzy w rozgrywkach indywidualnych zmierzą się z przedstawicielami Rosji, Niemiec i Węgier;

– Film Krótkometrażowy – Julia Garniewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Jacek Barcikowski z Politechniki Poznańskiej, którzy już drugi raz z rzędu zakwalifikowali się do udziału w finale światowym Imagine Cup w tej kategorii (w ubiegłorocznej edycji konkursu reprezentowali Polskę w Japonii). W Indiach będą rywalizować z przedstawicielami Kanady, Tajwanu, Turcji i Stanów Zjednoczonych;

– Projekt Hoshimi – Przemysław Dębiak z Uniwersytetu Warszawskiego i Iwona Bielecka z Wojskowej Akademii Technicznej, którzy staną w szranki z reprezentantami Serbii i Czarnogóry, Francji, Japonii oraz Chin;

– Projektowanie Oprogramowania – zespół HeartBIT@PUT z Politechniki Poznańskiej

w składzie: Bartosz Rapp, Mieszko Stelmach, Marcin Ignac i Wojciech Świtała.

Jeden spośród wymienionych uczestników – Przemysław Dębiak z Uniwersytetu Warszawskiego – w Indiach wystartuje w dwóch kategoriach. W kategorii Algorytm będzie rywalizował indywidualnie, natomiast w kategorii Projekt Hoshimi drużynowo.

Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów. W tym roku jest organizowany już po raz czwarty. Podczas pierwszej edycji konkursu wzięło w nim udział około 1 tysiąca studentów z 25 krajów, a tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę około 100 tysięcy uczestników z ponad 170 państw, w tym 1084 studentów z Polski. Uczestnicy rywalizują ze sobą w 6 kategoriach: Projektowanie Oprogramowania, Algorytm, Film Krótkometrażowy, Technologie Informatyczne, Projekt Hoshimi – bitwa programistyczna oraz Projekt Interfejsu. Uczestnicy każdej z kategorii wykorzystują technologię do rozwiązania stawianego przez organizatorów problemu. W tym roku motywem przewodnim konkursu jest „technologia, która pozwala ludziom żyć zdrowiej”. Łączna suma nagród w konkursie to ponad 120 tys. dolarów.

W zeszłorocznej edycji konkursu, w kategorii Visual Gaming (aktualnie pod nazwą „Projekt Hoshimi”) studenci Politechniki Poznańskiej i Politechniki Łódzkiej zdeklasowali drużyny z całego świata, zajmując na światowych finałach w Japonii odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce.

Duża liczba reprezentantów Polski na tegorocznych finałach światowych konkursu Imagine Cup świadczy o rosnącym zainteresowaniu polskiej młodzieży technologiami informatycznymi, coraz lepszym przygotowaniu w tym zakresie oraz ogromnej kreatywności, zaangażowaniu i pasji. Każdy kolejny finał konkursu owocuje coraz większymi sukcesami naszego kraju na arenie międzynarodowej. Do zeszłorocznego finału światowego, który odbył się w Jokohamie, w Japonii, zakwalifikowały się 3 zespoły do dwóch kategorii konkursowych. W tym roku Polska będzie reprezentowana w finałach przez 11 Polaków rywalizujących aż w czterech kategoriach. Wśród nich są 3 drużyny oraz 3 uczestników indywidualnych.