Inflacja jednak spada

Według opublikowanych danych GUS, inflacja w maju spadła do 2,2% z 2,3% r/r miesiąc wcześniej, powyżej konsensusu prognoz (2,4%) i naszej prognozy (2,4%). 

Jednocześnie dane te wpisują się we wcześniejsze szacunki MinFin, które wskazywały na spadek inflacji w maju do 2,1% r/r. Na dzisiejszym, niższym od oczekiwań odczycie inflacji zaważyły ceny żywności oraz paliw. Według GUS artykuły spożywcze odnotowały w maju wzrost cen o 0,7% m/m, co jest zgodne z sezonowym wzorcem. Informacja ta nie wydaje się jednak spójna z anecdotal evidence o silnych wzrostach cen owoców i warzyw wywołanych przez powódź. Także wzrost cen paliw, związany z trwającym od końca kwietnia osłabieniem złotego, ukształtował się sporo poniżej naszych szacunków (2,4% m/m wobec 3,0% m/m). Z tego powodu dostrzegamy ryzyko, że dane o inflacji za następny miesiąc okażą się negatywnym zaskoczeniem (część wzrostu cen żywności i paliw, który nastąpił w maju, zostanie odnotowana dopiero w czerwcu). Jeśli jednak czerwcowe dane potwierdzą dzisiejszy odczyt inflacji, to rośnie szansa na spadek inflacji poniżej 2% w miesiącach letnich.

Mniej wątpliwości dotyczy kształtowania się cen bazowych – na podstawie dzisiejszych danych inflację bazową w maju szacujemy na 1,7% r/r wobec 1,9% miesiąc wcześniej. Spodziewamy się, że do końca roku inflacja bazowa może jeszcze ulec pewnemu obniżeniu. Wolniejsze tempo aprecjacji złotego w najbliższych miesiącach w zestawieniu z wyraźnym ożywieniem sytuacji na rynku pracy (patrz ostatnie dane o zatrudnieniu) będą jednak ograniczać skalę tego spadku i jednocześnie sprzyjać szybszemu odbiciu inflacji CPI, które może nastąpić już w Q4 ’10 (wstępnie szacujemy inflację na koniec roku na 2,5%).

Dzisiejsze dane nie miały istotnego wpływu na rynek stopy procentowej i rynek walutowy. Także z punktu widzenia RPP dzisiejsze dane nie mają większego znaczenia (dopiero ich zestawienie z danymi czerwcowymi pozwoli na wyciągnięcie poważniejszych wniosków). Utrzymujemy nasze przekonanie, że pierwsza podwyżka stóp procentowych (wyceniana przez rynek na początku 2011 r.) nastąpi jeszcze w tym roku, prawdopodobnie na początku Q4.

Źródło: Noble Bank