Inflacja pcha inwestorów w stronę kryptowalut

W ubiegłym roku liczba inwestorów na rynku kryptowalut mogła zwiększyć się o blisko 70 proc. – wynika z opublikowanego przez Gemini raportu „2022 Global State of Crypto Report”. Do zakupu bitconów itp. skłaniała szybka utrata wartości tradycyjnych pieniędzy. 

fot. nau2018 / Shutterstock

Raport powstał po przeprowadzeniu ankiety wśród 29 tys. osób w 20 krajach. Wiek respondentów wahał się od 18 do 75 lat, a badanie było ograniczone do osób zarabiających więcej niż 14 tys. dolarów rocznie.

– To może być publikacja, która pomaga zrozumieć globalną adopcję kryptowalut wśród inwestorów detalicznych. Okazuje się, że 41 proc. ankietowanych dokonało w minionym roku swojej pierwszej inwestycji w kryptowaluty, łącznie zaś całkowita liczba inwestorów wzrosła w samym tylko 2021 r. o ok. 70 proc. – podkreśla Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd, spółki, która świadczy usługę Forex dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl.

Regulacje prawne problemem

Ponad połowa właścicieli kryptowalut w Brazylii (51 proc.), Hongkongu (51 proc.) i Indiach (54 proc.) rozpoczęła działalność w 2021 r. Wśród respondentów o wysokich dochodach w krajach rozwiniętych posiadanie kryptowalut wykazuje tendencję wzrostową, przy czym 40 proc. lub więcej w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji zgłosiło posiadanie kryptowalut.

Regulacje prawne budzą obawy na całym świecie. Wśród osób nieposiadających kryptowalut, 39 proc. w regionie Azji i Pacyfiku, 37 proc. w Ameryce Łacińskiej i 36 proc. w Europie twierdzi, że istnieje niepewność prawna dotycząca kryptowalut.

Im wyższa inflacja, tym większy popyt na kryptowaluty

– Innym ważnym wnioskiem jest to, że inflacja wydaje się kluczowym czynnikiem sprzyjającym przyjmowaniu przez inwestorów nowych rozwiązań. W raporcie podkreślono, że mieszkańcy państw, które niedawno borykały się z hiperinflacją, zwykle zgadzają się ze stwierdzeniem „kryptowaluty to przyszłość pieniądza” – wyjaśnia Daniel Kostecki.

Respondenci z krajów, które doświadczyły 50-procentowej lub wyższej dewaluacji swojej waluty w stosunku do dolara amerykańskiego w ciągu ostatnich 10 lat, ponad 5 razy częściej twierdzili, że planują zakup kryptowalut w nadchodzącym roku niż badani z państw, które przeżyły dewaluację o skali mniejszej niż 50 proc., w tym z RPA, Meksyku, Indii i Brazylii. W ostatnim z wymienionych krajów, gdzie lokalna waluta została zdewaluowana o ponad 200 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego, 41 proc. respondentów posiada kryptowaluty. W USA 40 proc. posiadaczy cyfrowego pieniądza postrzega go jako zabezpieczenie przed inflacją.

– Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa jest stopa inflacji w danym kraju, tym większy może być wskaźnik adopcji kryptowalut. Jeśli inflacja nadal będzie problemem na całym świecie, wydaje się prawdopodobne, że trend ten może się nasilać – szacuje dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.

Powyższa publikacja nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.