Inflacja w krajach BRIC – nie ma powodów do obaw

Silny popyt konsumpcyjny oraz wzrost w sektorze finansowym to 2 główne czynniki napędzające zyski w krajach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny). Zdaniem ekspertów Allianz Global Investors pojawiające się coraz częściej obawy związane z inflacją w tych krajach są obecnie nieuzasadnione.

Eksport w Chinach rośnie, osiągając w maju tempo wzrostu w wysokości 48,5% rok do roku. Chiński rząd świadomy zagrożeń związanych z inflacją postanowił podjąć działania, które mają ją zwalczyć. Na przykład, płace wzrosną tylko o 7-8% w tym roku w porównaniu z o wiele wyższą średnią na poziomie 15%. Polityka rządu jest zatem dobra dla konsumentów i dla konsumpcji, ponieważ przyczynia się do wzrostu popytu krajowego. Zdaniem Allianz Global Investors inflacja nie będzie dużym zagrożeniem, ponieważ oczekujemy znacznego wzrostu produktywności. Niemal wszystkie sektory gospodarki Chin cechują się dużą nadwyżką zdolności produkcyjnych, które ograniczają wzrost marż i cen.

W kontekście rosnących cen nieruchomości w Chinach, rząd słusznie przygląda się spekulantom, którzy chcą kupić drugi, trzeci lub nawet czwarty dom w dużych miastach takich jak Pekin czy Szanghaj – twierdzi Guido Stiel, ekspert do spraw chińskich papierów wartościowych, fundusz Allianz RCM Bric Stars Fund. – W drugiej i trzeciej grupie miast pod względem wielkości obserwujemy trend odwrotny. Popyt tworzą głównie nabywcy pierwszego domu, z uwagi na migrację wewnętrzną, która tworzy popyt na domy. Ceny w tych miastach są umiarkowane i stać na nie nabywców pierwszych domów.

 

Pojawiły się obawy związane z inflacją w Indiach, która jednak zaczęła spadać. Jak twierdzi Allianz Global Investors, przed końcem roku będziemy świadkami jedno- lub dwukrotnego, nieznacznego podniesienia stóp procentowych przez centralny bank Indii. Wzrost PKB
w Indiach będzie oscylował na poziomie 7-8%.

 

Popyt krajowy jest wciąż decydujący

 

Spoglądając na ostatnie wyniki, nasuwa się interesujące stwierdzenie – kiedy tylko sytuacja staje się niestabilna we wschodzących rynkach, Chiny dostają rating “outperform”, głównie za sprawą dwóch sektorów – telekomunikacji i bankowości. China Mobile jest nadreprezentowane w portfolio, ponieważ cały wykazuje pozytywne wyniki. Jeśli chodzi o sektor bankowy, Zachód znalazł się w punkcie, w którym zdobycie dodatkowego kapitału jest kwestią przetrwania. W Chinach jest to szansa na rozwój, dlatego w tym sektorze można również zaobserwować nadreprezentację.

 

Brazylia również wykazuje silny popyt wewnętrzny i w dalszym ciągu się rozwija – twierdzi Guido Stiel, ekspert do spraw chińskich papierów wartościowych, fundusz Allianz RCM Bric Stars Fund. – W portfolio naszego funduszu posiadamy kilka papierów, które korzystają na tym trendzie – Anhanguera, Banco Bradesco oraz Banco Itau, a także Localiza, firma zajmująca się wypożyczaniem samochodów. Jesteśmy również zainteresowani towarami brazylijskimi oraz firmami o dużej kapitalizacji. Pomimo, że ceny towarów spadły nieznacznie, wierzymy, że w długim okresie powinniśmy być obecni właśnie w tym sektorze. Jeśli chodzi o Indie, mamy silną pozycję w sektorze bankowym, gdyż jest to dobrze widziane z punktu widzenia konsumentów. Bardziej zachowawcze inwestycje obejmują papiery w sektorze opieki zdrowotnej, na przykład Dr Reddy’s, Piramal Healthcare oraz Infosys, które są beneficjentami coraz popularniejszego outsourcingu. Infosys w szczególności jest jedną z najlepiej zarządzanych firm outsourcingowych nie tylko w Indiach, ale we wszystkich rozwijających się rynkach i jest dla nas głównym elementem naszego portfolio.

Źródło: Allianz Global Investors