ING ma zostać niewielką grupą bankową

Jednym z kolejnych kroków tej strategii będzie podzielenie ING na dwa niezależne biznesy – bankowy i ubezpieczeniowy oraz inwestycyjny, a potem sprzedanie tego ostatniego. W tym zakresie ING planuje sięgnąć zarówno po ofertę publiczną, jak i wybór jednego inwestora, informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Cała ta operacja to pokłosie kryzysu finansowego, w wyniku którego ING dostał wsparcie od rządu holenderskiego w wysokości 10 mld euro. Grupa sprzedała już część aktywów w Europie, Azji i Ameryce Północnej, wycofała się z ekspansji w Chinach. Według uzgodnionego z Komisją Europejską planu ING ma się stać niewielką grupą, skupioną na działalności bankowej w Europie‚, czytamy w DGP.

Nie wiadomo, czy nowa spółka, grupująca wszystkie biznesy ubezpieczeniowe grupy, zostanie sprzedana w całości, czy też w kawałkach. O tym, że ta ostatnia możliwość jest realna, świadczy planowana struktura nowej instytucji. Ma ona składać się z pięciu części, zarządzanych regionalnie, a obejmujących dotychczasowe operacje ubezpieczeniowe ING w Beneluksie, Stanach Zjednoczonych, Europie Środkowej, Ameryce Łacińskiej i Azji”, informuje dalej dziennik.

W dniu wczorajszym Bankier.pl informował zarówno o zmianie stanowiska prezesa ING Banku Śląskiego, jak i o ogłoszonych przez ING dalszych planach walki z kryzysem. Dziś media łączą te dwa fakty, wskazując, że to właśnie zmieniający funkcję Brunon Bartkiewicz będzie odgrywał istotną rolę w planowanej restrukturyzacji koncernu.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Dzienniku Gazecie Prawnej”, w artykule Marcina Jaworskiego pt. „Grupa ING pozbywa się biznesu ubezpieczeniowego”.