ING SFIO, czyli globalne inwestycje w zasięgu ręki

ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (ING TFI) wprowadza na rynek drugi fundusz parasolowy ING SFIO, w skład którego wchodzi 17 subfunduszy dających klientom dostęp do globalnych rynków akcji i papierów dłużnych przy częściowo ograniczonym ryzyku walutowym.

Nowy fundusz znacząco poszerza możliwości inwestycyjne. Pozwala klientom na dywersyfikacje ich inwestycji poza lokalne rynki kapitałowe. ”Na początek wybraliśmy pięć globalnych funduszy sektorowych, siedem funduszy regionalnych, dwie strategie dłużne, a dla klientów Private Banking przygotowaliśmy trzy specjalne strategie inwestycyjne.” – podkreślił Leszek Jedlecki, prezes zarządu ING TFI S.A.

„W przyszłości zamierzamy zwiększyć liczbę subfunduszy dostępnych w ramach nowego parasola.” – dodaje Jedlecki. Nowy ING SFIO jest denominowany w PLN i tylko w takiej walucie przyjmowane są wpłaty. Dla klientów oznacza to bardzo łatwy dostęp do globalnych inwestycji bez konieczności zamiany złotówek na waluty obce. Regionalne subfundusze nowego ING SFIO posiadają wbudowany dodatkowy mechanizm zabezpieczający klientów przed wahaniami kursów pomiędzy PLN a tzw. walutą bazową funduszu źródłowego.

Rozwiązanie to ma na celu zredukowanie wpływu zmienności kursów walutowych na wynik inwestycyjny tych subfunduszy. Globalne subfundusze sektorowe zostały uruchomione z myślą o tych klientach, którzy preferują inwestycje w ściśle określone sektory, a brak wystarczającej liczby spółek na giełdach Europy Środkowej w istotny sposób ograniczał i w dalszym ciągu ogranicza ich możliwości inwestycyjne. Podmiotem odpowiedzialnym za zarządzania funduszami źródłowymi jest ING Investment Management, globalny asset manager, zarządzający 338 mld Euro*), działający w 34 krajach, posiadający regionalne centra zarządzania w Europie, Azji, Australii oraz obu Amerykach. 

*)
stan na 30 czerwca 2009 r.


Nowy ING SFIO składa się z siedemnastu subfunduszy:

· ING Subfundusz Globalny Spółek Dywidendowych (L)
· ING Subfundusz Spółek Dywidendowych USA (L)
· ING Subfundusz Europejski Spółek Dywidendowych (L)
· ING Subfundusz Sektora Energii (L)
· ING Subfundusz Sektora UŜyteczności Publicznej (L)
· ING Subfundusz Sektora śywnościowego (L)
· ING Subfundusz Sektora Biotechnologii (L)
· ING Subfundusz Sektora Farmacji i Usług Medycznych (L)
· ING Subfundusz Japonia (L)
· ING Subfundusz Nowej Azji (L)
· ING Subfundusz Rynków Wschodzących (L)
· ING Subfundusz Ameryki Łacińskiej (L)
· ING Subfundusz Papierów DłuŜnych Rynków Wschodzących (Waluta
Lokalna) (L)
· ING Subfundusz Globalny Długu Korporacyjnego (L)
· ING Subfundusz VIP Globalny Funduszy Akcji
· ING Subfundusz VIP Funduszy Akcji Rynków Wschodzących
· ING Subfundusz VIP ZrównowaŜony Funduszy Globalnych

Fundusz ING SFIO już od najbliższej środy, tj. 25 listopada br. będzie można nabyć w ING Banku Śląskim. W 2010 roku bank zamierza zaoferować nowy fundusz również poprzez innych dystrybutorów.
ING Bank Śląski przygotował specjalną ofertę dla inwestorów, którzy chcieliby nabyć jednostki uczestnictwa funduszu ING SFIO. Od 25 listopada do 31 grudnia br. nie będzie pobierana opłata dystrybucyjna od wpłat na nabycie jednostek uczestnictwa nowego funduszu.

ING TFI i Fundusze Inwestycyjne ING nie gwarantują osiągnięcia celów inwestycyjnych funduszy i subfunduszy ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Inwestycje w Fundusze Inwestycyjne ING są obarczone ryzykiem inwestycyjnym, a uczestnik musi liczyć się z istnieniem możliwości utraty części zainwestowanych środków. Informacje o Funduszach Inwestycyjnych ING oraz o ich ryzyku inwestycyjnym zawarte są w prospektach informacyjnych dostępnych w siedzibie ING TFI i na stronie www.ing.pl oraz w Skrótach Prospektów Informacyjnych dostępnych w siedzibie ING TFI, u dystrybutorów i na stronie www.ing.pl.

Wartość aktywów netto wszystkich subfunduszy ING SFIO może się cechować dużą zmiennością, ze względu na inwestowanie aktywów subfunduszy w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych lokujących w akcje lub instrumenty dłużne o podwyższonym ryzyku.

Subfundusze ING SFIO lokują wszystkie swoje aktywa w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych zarządzanych przez podmiot z grupy kapitałowej ING TFI oraz w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez ING TFI. Po rozpoczęciu działalności subfundusze dostosowywały strukturę swojego portfela do wymagań określonych w statucie, co mogło wpłynąć na ich wynik inwestycyjny w tym okresie.

Źródło: ING Bank Śląski