Innowacyjne operacje kręgosłupa w szpitalu PZU

Lekarze z prywatnego Centrum Medycznego Gamma w Warszawie, jedynego szpitala, należącego do PZU, największego polskiego ubezpieczyciela, przeprowadzili właśnie pierwsze operacje kręgosłupa metodą endoskopową. Do tej pory tak innowacyjne zabiegi były wykonywane jedynie w dużych placówkach państwowych.

Na początku lipca neurochirurg Radosław Michalik w asyście ortopedy Pawła Adamczyka przeprowadzili discektomię, czyli operację polegającą na usunięciu fragmentu chorego dysku przy pomocy nowoczesnej, małoinwazyjnej metody endoskopowej Spine View. Do tej pory takie zabiegi były wykonywanie wyłącznie w kilku szpitalach państwowych na bardzo małą skalę. Na świecie technika ta po raz pierwszy została zastosowana w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych, w Polsce jest dostępna zaledwie od roku. Gamma jest pierwszym prywatnym szpitalem, w którym takie operacje są wykonywane (bez oczekiwania w kolejce).

Na takie właśnie rozwiązanie zdecydowała się 63-latka, która od 15 lat cierpiała na bóle kręgosłupa. W czerwcu bez istotnej przyczyny urazowej jej stan się pogorszył. Promieniujący ból do lewej nogi stał się na tyle uciążliwy, że praktycznie uniemożliwiał normalne funkcjonowanie. Dokładne badania kręgosłupa za pomocą rezonansu magnetycznego uwidoczniły m.in. bardzo dużą, lewostronną przepuklinę jednego z dysków.

– Spine View to metoda endoskopowa, zaliczana do grupy technik minimalnie inwazyjnych, które z powodzeniem zastępują klasyczne metody dostępu do struktur kręgosłupa- wyjaśnia dr Radosław Michalik- Mówiąc bardzo ogólnie, technika ta pozwala na przeprowadzanie operacji bez wykonywania dużych cięć skórnych. Do ciała pacjenta przez kilkumilimetrowe nacięcie skóry wprowadzany jest tor wizyjny kamery i narzędzia chirurgiczne. Do wejścia do wnętrza kręgosłupa wykorzystywane są naturalne otwory boczne. Dzięki temu nie uszkadzamy mięśni okołokręgosłupowych i nie usuwamy fragmentów kręgosłupa w celu dotarcia do dysku. W efekcie, po operacji pacjent ma znacznie mniejsze dolegliwości i szybciej wraca do normalnej aktywności. Niemal od raz po operacji możne się samodzielnie poruszać, a czas spędzony w szpitalu jest krótszy (zazwyczaj jedna doba) – dodaje dr Paweł Adamczyk.

Discektomia wykonywana metodą tradycyjną wymaga przynajmniej kilkucentymetrowego cięcia skóry i odpreparowania mięśni od kręgosłupa, co zwiększa pooperacyjne dolegliwości, przedłuża gojenie i pobyt pacjenta w szpitalu. Warto podkreślić, że techniki minimalnie inwazyjne (takie jak Spine View) nie zamykają drogi do klasycznych technik operacyjnych i jeśli kiedykolwiek zajdzie taka potrzeba, można wykonać tradycyjną operację (np. stabilizację kręgosłupa). Dla chirurga i pacjenta jest to znacznie bardziej korzystne, ponieważ po operacji endoskopowej nie ma blizn w kanale kręgowym i kolejne zabiegi są bezpieczniejsze.

Metoda Spine View jest szansą na szybki powrót do zdrowia nie tylko dla pacjentów cierpiących na przepukliny dyskowe. Pozwala również na przeprowadzenie wielu operacji zarezerwowanych dotychczas dla metod klasycznych. CM Gamma dysponuje szerokim wachlarzem możliwości leczenia dolegliwości kręgosłupa od technik minimalnie inwazyjnych, przez nowoczesne techniki leczenia złamań kompresyjnych (Spine Jack), leczenie dyskopatii szyjnej metoda Dtrax, po możliwość wykonania rozległych stabilizacji kręgosłupa „na otwarto”. Warto podkreślić, że wiele procedur wykonywanych przy pomocy rozległych operacji można wykonać metodami minimalnie inwazyjnymi.

CM Gamma komercyjnie realizuje świadczenia medyczne w obrębie ortopedii, traumatologii oraz chirurgii kręgosłupa w pełnym zakresie – od leczenia ambulatoryjnego, przez wysokospecjalistyczną diagnostykę obrazową, po leczenie operacyjne i rehabilitację. CM Gamma koncentruje się głównie na leczeniu skomplikowanych urazów ortopedycznych i neurochirurgicznych po wypadkach komunikacyjnych. To jeden z nielicznych prywatnych ośrodków medycznych w Polsce, który zapewnia specjalistyczną diagnostykę i leczenie, które do tej pory było domeną dużych, państwowych szpitali.