Instytut dla rozwoju miast

Zadaniem Instytutu jest podejmowanie dyskusji na temat rozwoju aglomeracji miejskiej w kontekście problemów współczesnego miasta. – W naszych miastach brakuje rzetelnej debaty na temat poprawy jakości życia i przestrzeni. Teraz, gdy nastał czas transformacji i boomu budowlanego, rozmowa o tych problemach stała się wręcz konieczna. Dlatego powołaliśmy Instytut Współczesnego Miasta – tymi słowami otworzył pierwsze spotkanie Instytutu jego prezes Jan Kubec, architekt, który zasłynął projektem Centrum Nauki „Kopernik”, które powstaje w Warszawie.

– Rolą administracji publicznej jest bycie kreatorem przestrzeni i stwarzanie coraz lepszych warunków rozwoju. Najlepszą metodą na wypracowanie spójnej wizji jest współpraca i kooperacja lokalnych środowisk oraz firm i instytucji, które chcą pozytywnie wpływać na wizerunek miast. LHI Leasing Polska od kilkunastu lat współpracuje z architektami, urbanistami oraz przedstawicielami administracji samorządowej. Dzięki temu doświadczeniu rozumiemy potrzeby mieszkańców. Trzeba pamiętać, że reprezentanci władzy lokalnej nie powinni kierować się wyłącznie własną wizją rozwoju polskich miast. Otwartość na nowe spojrzenie specjalistów w tym zakresie to szansa na szybki rozkwit. Warto podkreślić, że miasta europejskie rozwijają się dzięki umiejętnemu dialogowi ludzi różnych profesji. Podążając w tym kierunku, chcemy aktywnie włączyć się do dyskusji, która dotyczy rozwoju przyszłości miast. Myślę, że powołanie Instytutu

w Katowicach powinno być dobrym przykładem dla innych miast w Polsce. Wspólna dyskusja dotycząca kształtu miejskiej infrastruktury to początek trafnych decyzji, które bezpośrednio wpłyną na kształt polskich miast. – komentował Robert Mandżunowski, CEO LHI Leasing Polska.

Instytut Współczesnego Miasta będzie poruszał tematy związane z rozwojem Katowic. Ma też edukować społeczeństwo przez cykle wykładów i wystaw. Do śląskiego Instytutu zaproszono wiele znanych osób, między innymi artystów, w tym w tym słynnego rzeźbiarza Jarosława Kozakiewicza, autora Parku Pojednania Narodów powstającego niedaleko obozu w Auschwitz, oraz Magdalenę Piekorz, reżysera filmu Pręgi, Mariana Oslislo, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz socjologów, psychologów i naukowców.

W dniach 12-14 maja IWM organizuje Forum Współczesnego Miasta, punkty widzenia. Katowice – transformacja w kontekście tworzącej się metropolii. Spotkanie skierowane jest do architektów i inwestorów.