Instytut Globalizacji zbada nowelizację ustawy o egzekucji

Instytut Globalizacji zajmie się zbadaniem nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która niebawem wejdzie w życie, po jej podpisaniu przez prezydenta.

Jakkolwiek pewne planowane zapisy zwiększają dostępność do zawodu komornika i mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencji w tym zawodzie, niemniej inne zapisy ustawy budzą poważne zaniepokojenie.

Z jednej strony obniżenie stawek za czynności komornicze może być odbierane pozytywnie z punktu widzenia dłużnika, jednak z punktu widzenia wierzyciela – niższe opłaty mogą być odbierane jako mniej dotkliwe konsekwencje generowania długów, a co za tym idzie, mogą sprzyjać ryzykownym zachowaniom gospodarczym.

– Wykonywanie zawodu komornika jest wyjątkowo niewdzięcznym zajęciem, budzącym skrajne emocje – tłumaczy dr Tomasz Sommer, wiceprezes Instytutu Globalizacji. – Dłużnicy przejawiają wręcz wrogą postawę wobec tego zawodu, odbierając pracę komorników w kategoriach doznanej krzywdy, jednocześnie dla wierzycieli skuteczny komornik jest często jedyną deską ratunku na odzyskanie wierzytelności – dodaje Sommer.

Instytut Globalizacji zamierza zbadać zasadność zmniejszenia opłat za prowadzenie czynności egzekucyjnych. Skuteczność odzyskiwania należności jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Drastyczne zmniejszenie wysokości opłat za czynności egzekucyjne może zakłócić rynkową równowagę i przyczynić się do zmniejszenia skuteczności egzekwowania długów.

Warto wspomnieć, że komornicy wypełniając egzekucyjną funkcję Skarbu Państwa, nie są wspomagani przez budżet w zakresie utrzymania organów egzekucyjnych.

Jeszcze bardziej kontrowersyjne wydają się zapisy umożliwiające każdemu dłużnikowi wystąpienie o sądowe zmniejszenie opłaty egzekucyjnej. Wprowadzenie uznaniowości do ustalania wynagrodzenia komorników niesie za sobą ryzyko nadużywania instytucji sądów powszechnych do zmniejszania finansowych konsekwencji unikania dobrowolnej spłaty zobowiązań.

Można spodziewać się lawiny pozwów o zmniejszenie wynagrodzeń przysługującym komornikom, bądź nawet powstania nowego rynku kancelarii prawnych, specjalizujących się w pozwach zmniejszających koszty obsługi długów.

Instytut Globalizacji zamierza wypowiedzieć się w kwestii, czy zasadne jest nie tylko zmniejszenie wynagrodzenia komorników, ale także czy uzasadnione jest obniżenie dolnej granicy opłaty egzekucyjnej do 1/20 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

– Zbyt daleko idące zmniejszenie opłat egzekucyjnych mogą uczynić ściąganie niektórych długów nieopłacalnymi, a ponadto zachęcić dłużników do unikania płacenia swoich zobowiązań – zwraca uwagę Tomasz Sommer z IG.

Źródło: Instytut Globalizacji