– Zamieniłam dostęp do internetu na pakiet usług: telewizja i internet. Płacę tyle samo, a dostaję gratis telewizję kablową – stwierdza pani Małgorzata w rozmowie z nami.
Oszczędność naszej czytelniczki, niestety, jest pozorna. Otrzymała bowiem telewizję kablową gratis, ale jednocześnie pozbawiła się ulgi internetowej. Dlaczego?
Podatnik, który ponosi w roku podatkowym wydatki na internet, może w zeznaniu rocznym skorzystać z ulgi internetowej, pomniejszając swój dochód (przychód) nawet o 760 zł. Jednak, aby z tego odliczenia skorzystać, podatnik musi posiadać fakturę VAT wystawioną na swoje nazwisko z wyszczególnioną opłatą za internet. Jeśli podatnik posiada fakturę zbiorczą za cały pakiet telekomunikacyjny, bez wyodrębnienia opłaty za sieć, nie ma prawa skorzystać z ulgi internetowej.
Decyzja przed pakietem
Podatnicy korzystający z internetu w swoim miejscu zamieszkania mogą pomniejszyć dochód podlegający opodatkowaniu PIT o wydatki z tego tytułu w kwocie nieprzekraczającej 760 zł rocznie. Dodatkowo – jak tłumaczy nam Katarzyna Bednarczyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers – aby odliczenie było możliwe, wysokość wydatku powinna być udokumentowana fakturą. Problem pojawia się, gdy podatnik korzysta z pakietu usług w ramach łącznej opłaty, w której skład oprócz opłat za dostęp do internetu wchodzą opłaty np. za takie usługi, jak telefon i telewizja.
– Zgodnie z interpretacjami organów podatkowych, jeżeli opłata za internet nie jest wydzielona na fakturze, to podatnik nie ma prawa do skorzystania z ulgi – stwierdza Katarzyna Bednarczyk.
Dodaje, że w tym wypadku wydatek związany z korzystaniem z internetu nie wynika wprost z faktury. Radzi, aby decydując się na pakiet, potwierdzić z dostawcą, czy przyszłe faktury będą zawierać odrębne pozycje kwot do zapłaty wynikających z poszczególnych rodzajów usług.
Czy specyfikacja przy fakturze za usługi zbiorcze może stanowić dowód poniesienia wydatków na internet w określonej kwocie ? Na jakiej podstawie organy podatkowe konsekwentnie uznają, że korzystanie przez podatników z usługi multipakietu bez wyraźnego wyszczególnienia opłaty za bezpośredni dostęp do internetu nie uprawnia ich do odliczenia od dochodu wydatków z tytułu Internetu ?
Więcej: Gazeta Prawna 11.12.2008 (242) – str.4
Ewa Matyszewska