Internetowa szkoła pisarstwa – www.opowiadam.pl

Pisarstwo tylko z pozoru jest łatwym zajęciem. Konieczność działania w pojedynkę w stosunkowo długim okresie czasu zniechęciła już niejednego. Dlatego tak wiele dzieł naukowych czy poradników pisze się w zespołach. Znacznie rzadziej dotyczy to dzieł literackich. Współautorzy to najczęściej osoby tworzące razem od lat. Problemem jest także znalezienie chętnych do przestudiowania maszynopisu i podzielenia się z autorem swoimi uwagami. Odrębna kwestia to znalezienie i przekonanie wydawcy by nasze dzieło w końcu wydał, aby inni mogli się z nim zapoznać i je ocenić. Te wszystkie okoliczności powodują, że wiele ciekawych fragmentów dzieł zalega w szufladach, a by stać się pisarzem potrzeba nie tylko talentu ale też szczęścia i ogromnej wytrwałości. Nie ma, bowiem szkół pisarstwa.

Wszystkie te problemy rozwiązuje serwis www.opowiadam.pl umożliwiając swoim użytkownikom pisanie niekończących się opowiadań stosunkowo niewielkim jednostkowym wysiłkiem (stąd pierwotna nazwa usługi Never Ending Story oferowanej od 2002 roku na portalu www.fantasyworld.pl). Każdy, kto zarejestruje się w serwisie może dopisać do istniejącego opowiadania kolejny fragment, skomentować istniejące opowiadania swoimi uwagami, a nawet zainicjować zupełnie nowe opowiadanie dając opis koncepcji całości oraz pierwszy fragment. Sądząc pod dotychczasowych doświadczeniach NVS na portalu www.fantasyworld.pl efekty końcowe mogą być naprawdę ciekawe i zaskakujące, ale ważne też jest zmotywowanie wielkiej rzeszy ciekawych ludzi do wspólnego tworzenia zwartej całości. Serwis ułatwia to przez system wewnętrznej poczty pomiędzy użytkownikami oraz zminimalizowany chat umożliwiający wymianę poglądów na gorąco. Poza tym każdy z użytkowników może wgrać swój wizerunek graficzny(awatara), a także zdobywa punkty za każdy sensowny fragment opowiadania lub komentarze do opowiadań.

Autorami tego serwisu są:

– Daniel K.Kaczmarek, który od ponad pięciu lat rozwija młodzieżowy portal www.fantasyworld.pl oferujący wiele ciekawej rozrywki dla młodzieży, głównie wokół twórczości w tematyce fantasy. Daniel w 2003 obronił pracę inżynierską na Uniwersytecie Zielonogórskim na temat oprogramowania, które zastosował w FW, a w 2005 pracę magisterską na Politechnice Poznańskiej na temat ekonomicznych aspektów serwisu, który musi się utrzymać z trudnych do pozyskania funduszy głównie nastolatków korzystających z serwisu. Po za tym Daniel pracuje jako specjalista ds. bankowości elektronicznej w jednym z komercyjnych banków .

– Andrzej P.Urbański jest obecnie adiunktem w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej. W 1998 roku jego innowacyjny program REFLEX został zrecenzowany m.in. przez Gazetę Wyborczą, Die Welt, The New York Times, TVN, Polsat, TVP 1, BBC, Deutsche Rundfunk, Radio Zet, RMF FM. Jako prowadzący przedmiot „Organizacja Usług Komercyjnych w Internecie” zainteresował się opowiadaniami Daniela o doświadczeniach w sprzedaży dla młodzieży na portalu www.fantasyworld.pl i zaproponował udokumentowanie tych doświadczeń w pracy magisterskiej. Ostatnio wspólny z Danielem artykuł „Economics of a Portal for Teenagers: Making Mix of Redl and Virtual Life Profitable” został przyjęty na prestiżową konferencję eChallenge, która odbędzie się w końcu października w Barcelonie.