Internetowi piraci schwytani

Czyny te naruszają zapisy Ustawy z 5 lipca 2002 o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. Grozi za nie kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W akcji wzięli udział funkcjonariusze policji z pięciu województw: śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, kujawsko–pomorskiego oraz łódzkiego. Zabezpieczono nielegalnie użytkowany sprzęt o wartości ponad 50 tys. zł, m.in. komputery, nośniki CD ROM, dekodery CYFRY+, karty dekodujące, programatory kart kodowych i blokery służące do obchodzenia lub łamania zabezpieczeń chroniących dostęp do sygnału TV.

Materiały dokumentujące nielegalne działania piratów zbierane były przez CANAL+ CYFROWY w styczniu i lutym br., kiedy to na krótki czas złamano zabezpieczenia CYFRY+. W marcu spółka wprowadziła nową skuteczną ochronę przed nielegalnym odbiorem sygnału. Jednak na podstawie zgromadzonych wcześniej przez CANAL+ CYFROWY materiałów policja rozpoczęła dochodzenie: ustaliła personalia sprawców i przygotowała czynności śledcze. W efekcie, na przełomie maja i czerwca, przeprowadzono przeszukania w 8 lokalach i przeciwko 8 piratom zebrano materiał dowodowy, będący podstawą do postawienia zarzutów.

Poprzednią akcję przeciwko piratom internetowym spółka CANAL+ CYFROWY przeprowadziła wraz z policją w październiku zeszłego roku. W przypadku, jeśli zabezpieczenia programów ponownie zostaną naruszone, firma prowadzić będzie kolejne tego typu działania.

CANAL+ CYFROWY jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych SYGNAŁ, które współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami i instytucjami, działającymi na rzecz idei swobodnej i uczciwej konkurencji w mediach, organizuje także konferencje, seminaria i szkolenia dla policji i prokuratury w całej Polsce.

Piractwo telewizyjne godzi w interesy dystrybutorów programów, nadawców, licencjodawców, ale przede wszystkim widzów. Kradzież sygnału oznacza mniejsze wpływy z abonamentu, a także wzrost wydatków związanych m.in. z ulepszaniem systemów zabezpieczeń. Tymczasem środki przeznaczane na walkę z kradzieżą sygnału mogłyby być inwestowane np. w atrakcyjne programy telewizyjne czy rozwój nowych usług.

Podstawy prawne działań antypirackich znajdują się w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 904 z pózn. zm.), ustawie o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym z dn. 05.07.2002 r. (Dz. U. nr 126 poz. 1068 z pózn. zm.) oraz ustawie o radiofonii i telewizji z dn. 29.12.1992 r. (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. nr 101, poz. 1114 z pózn. zm.). Ponadto, w zakresie penalizacji czynów piractwa obowiązują odpowiednie przepisy kodeksu karnego z dn. 06.06.1997 r. (Dz. U. nr 88, poz. 553 z pózn. zm.) oraz kodeksu wykroczeń (z 20.05.1971 r. Dz. U. Nr 12, poz. 114 z pózn. zm.). Przepisy umożliwiają karanie wytwarzania, oferowania i wprowadzania do obrotu urządzeń, które służą do kradzieży sygnału. Dodatkowo karane jest posiadanie i używanie tych przedmiotów w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.