Jakie godne uwagi inwestycje pojawiają się w Łodzi?
Tomasz Szmidt, emFinanse: Łódź jest jednym z miast, gdzie w 2006 roku dynamika wzrostu cen nieruchomości była najwyższa. Jednocześnie koszty, jakie trzeba ponieść na zakup mieszkania należą do najniższych w Polsce. Eksperci są zgodni, że w roku 2007rynek będzie nadrabiać cenowe zaległości. Deweloperzy budują tutaj coraz więcej nowych budynków – zwłaszcza na Olechowie i Janowie.
Co więcej, Łódź nareszcie zaczyna wykorzystywać potencjał przemysłowych zabytków. Po pierwszych inwestycjach w starych fabrykach, pojawiły się plany wybudowania kolejnych loftów. Tym razem luksusowe mieszkania powstaną w budynkach Łódzkiej Wytwórni Papierosów przy ul. Kopernika.
Na jakiego klienta otwiera się Łódź?
T.Sz.: Tak naprawdę każdy może znaleźć na łódzkim rynku odpowiednie dla siebie lokum. Deweloperzy budują wiele mieszkań dla klientów, które chciałyby mieszkać bardziej luksusowo. Z drugiej strony, na rynku wtórnym dostępne są lokale o bardzo zróżnicowanym standardzie. Dlatego większość osób może kupić nieruchomość odpowiadającą ich potrzebom i zasobności portfela.
Jak ilość planowanych inwestycji budowlanych ma się do inwestycji powstałych w 2006 roku?
T.Sz.: Obecnie w budownictwie nastąpiło ożywienie na rynku. Sądzę, że bieżący rok będzie lepszy niż poprzedni w zakresie nowych inwestycji.
Pewnym kłopotem branży budowlanej może być brak fachowców, ponieważ wielu z nich wybrało pracę w krajach starej Unii Europejskiej. Jednakże na rynku pojawiają się nowe technologie, które sprawiają, że obniża się cena wybudowania metra kwadratowego mieszkania, pomimo tego, że cena robocizny rośnie.
Jak rosną ceny mieszkań w regionie?
T.Sz.: W minionym roku ceny na łódzkim rynku pierwotnym wzrosły o prawie 60%. Przeciętna cena na rynku pierwotnym to 4-4,5 tys. PLN. Niektóre nieruchomości kosztują nawet 5 tys. PLN za metr kwadratowy.
W roku 2007 mieszkania będą nadal drożały, szczególnie na rynku wtórnym. Na początku roku 2006 nieduże mieszkanie można było kupić już za ok. 70-75 tys. PLN. Natomiast w grudniu za takie samo mieszkanie trzeba było zapłacić nawet dwa razy tyle. Trend wzrostowy utrzyma się, ale ceny nieruchomości nie będą rosnąć tak gwałtownie.
W których dzielnicach Łodzi warto kupować mieszkania?
T.Sz.: Najważniejszym kryterium wyboru lokalizacji mieszkania powinny być preferencje klienta. Dla niektórych ważne jest otoczenie handlowo-usługowe, dla innych znaczenie mają placówki oświatowe (szkoła, przedszkole). Jeszcze inni wybierają tereny otoczone dużą ilością zieleni. Każdy znajdzie dzielnicę, która będzie mu odpowiadać. Im dalej od centrum, tym tańsze są mieszkania. Jednakże w Łodzi dobrze działa komunikacja miejska. Mieszkając w odległej dzielnicy można prowadzić życie zawodowe, czy towarzyskie w centrum.
Czy bardziej opłaca kupić się dom pod miastem, czy mieszkanie w mieście?
T.Sz.: Klient stojący przed wyborem zakupu mieszkania czy domu poza miastem, powinien bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki związanie z daną lokalizacją. Istotne znaczenie ma wielkość domu, wielkość działki, otoczenie oraz dojazd – szczególnie ważny w okresie zimowym. Obecnie ceny domów w porównaniu z cenami mieszkań wydają się być bardzo atrakcyjne. Należy jednak pamiętać o zupełnie innym charakterze tych obiektów. Trzeba brać pod uwagę konieczność wykonywania prac remontowych w domach starszych oraz wiele codziennych obowiązków, których nie wykonują posiadacze mieszkań.
Jak prezentuje się profil łódzkiego kredytobiorcy?
T.Sz.: Zauważam większe zainteresowanie zakupem mieszkań wśród ludzi młodych. Coraz częściej kredytobiorcami są osoby w wieku około 30 lat, z dochodami na poziomie dwóch tys. PLN.
Czy w Łodzi pojawiają się inwestorzy spoza Łodzi?
T.Sz.: Rzeczywiście coraz większy udział w transakcjach mieszkaniowych mają osoby z innych miast Polski. Są to głównie mieszkańcy stolicy oraz Krakowa i Poznania. Są też i cudzoziemcy – głównie Anglicy, Włosi i Irlandczycy.
Jakimi mieszkaniami interesują się zagraniczni inwestorzy?
T.Sz.: Cudzoziemcy preferują centrum miasta. Wybierają głównie mieszkania w dobrze utrzymanych kamienicach. Interesują się również mieszkaniami rynku pierwotnego oraz segmentami.