Inwestorzy już wyceniają obniżki stóp procentowych

Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie budzi większych emocji, gdyż chyba nikt nie spodziewa się czytelnych sygnałów ze strony tego gremium dotyczących przyszłej polityki monetarnej. Rynek już zaczął wyceniać obniżki kosztu pieniądza, choć członkowie RPP prezentują na razie dość ostrożną postawę względem takiego ruchu.

Nasza gospodarka nie wykazuje jeszcze silnych oznak regresu, choć spowolnienie rozwoju jest coraz bardziej widoczne. Jednocześnie jednak wciąż brakuje znaczącego ograniczenia presji inflacyjnej, choćby do górnej granicy celu RPP. Jest też nowy kontekst decyzji Rady, jakim jest deprecjacja złotego. Ciekawe będzie to, jak do tej sprawy podejdzie RPP.

Decyzja o stopach procentowych w naszym kraju pozostaje w cieniu globalnych wydarzeń, które stają się coraz ciekawsze. Determinacja szwajcarskiego banku centralnego w walce z aprecjacją franka przybrała już skrajną formę. Najbliższe dni upłyną na obserwacji skuteczności tej walki. Pojawia się pytanie, czy teraz to dolar zastąpi franka jako bezpieczna przystań. Mniejsze oznaki spowolnienia w USA niż strefie euro temu sprzyjają. Tak też wczoraj zachował się dolar. Euro potaniało do poniżej 1,4 USD. To coraz bardziej przekłada się na kondycję surowców, choć w ich przypadku do silnej bessy wciąż jest jeszcze daleko.

Dziś za sprawą ograniczonej skali wyprzedaży na amerykańskich giełdach mamy kontynuację poprawy nastrojów na giełdach. Trudno jednak znaleźć argumenty mówiące, że to trwałe zjawisko.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Rynki nieruchomości

Kolejna firma monitorująca brytyjski rynek mieszkaniowy wskazuje na znaczący regres cen w sierpniu. Według Halifax poszły one w dół o 1,2% w porównaniu z lipcem. W skali roku były o 3,9% niższe. Miesięczny spadek nastąpił pierwszy raz od kwietnia. Halifax oczekuje stabilizacji cen w kolejnych miesiącach. Poprawie sytuacji przeszkadzać będą słabe nastroje konsumentów, będące pochodną wysokiej inflacji oraz cięć budżetowych.

Pierwszy raz w tym roku nastąpił spadek aktywności w niemieckim budownictwie. Jednocześnie piąty kolejny miesiąc z rzędu obniżała się aktywność w zakresie nowych zamówień. Wskaźnik PMI dla niemieckiego budownictwa zniżkował w sierpniu do 49,8 pkt z 50,6 pkt miesiąc wcześniej. Najgorzej wypadł segment budownictwa infrastrukturalnego, lepsza sytuacja była w segmencie komercyjnym (magazyny, biura, powierzchnie handlowe), a najmocniejszy okazał się segment mieszkaniowy.

Zespół analiz
Home Broker

Źródło: Home Broker