Inwestycje w rozwój – podsumowanie X. konferencji BGK dla JST

Sektor publiczny i jednostki samorządu terytorialnego były w ostatnich latach szczególnie ważne dla rozwoju gospodarczego Polski, inicjując szereg inwestycji z wykorzystaniem środków unijnych. Jak ten trend utrzymać i jakie rozwiązania zastosować dla finansowania kolejnych inwestycji w nowej perspektywie unijnej dyskutowano podczas jubileuszowej X. konferencji dla samorządów organizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, która odbyła się w dniach 9-10 kwietnia w Warszawie. 

 

W minionym okresie programowania Bank Gospodarstwa Krajowego testował we współpracy z samorządami wiele rozwiązań finansowych w formule zwrotnej, jak chociażby pożyczki i poręczenia dla MŚP, czy pożyczki na projekty miejskie. – Kompetencje i doświadczenie wypracowane przez BGK na przestrzeni lat, wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego, zaprocentują w nowej perspektywie finansowej UE – podkreślał Dariusz Kacprzyk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Dobrym przykładem inwestycji, która oparta jest na środkach zwrotnych, a w którą zaangażował się samorząd w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, jest rewitalizacja dworca w Sopocie. – Wybrany przez gminę Sopot inwestor prywatny zaciągnął w BGK niskooprocentowaną pożyczkę ze środków unijnych, która sfinansuje budowę nowego wielofunkcyjnego budynku dworca PKP – wyjaśniał Marek Szczepański, dyrektor pionu funduszy unijnych BGK.

O inwestycjach mówili także przedstawiciele samorządów. Wadim Tyszkiewicz, prezydent miasta Nowa Sól opowiadał: – Reprezentuję miasto nieduże. Nie wybudowaliśmy aqua areny, bo nas po prostu na to nie było stać. Za to wybudowaliśmy drogę, infrastrukturę, strefę przemysłową dla kilkunastu firm, które stworzyły nowe miejsca pracy. Wybudowaliśmy też park naukowo-technologiczny, który na siebie zarabia.

Ważnym obszarem dla zapewnienia dobrobytu regionów, poza utrzymaniem tempa inwestycji, jest rozwój lokalnej przedsiębiorczości. – W ofercie BGK nakierowanej na rozwój przedsiębiorczości w regionach, znajduje się program gwarancji kredytowych de minimis. Umożliwia on firmom z sektora MŚP zaciąganie kredytów na działalność bieżącą i cele inwestycyjne w bankach komercyjnych – przypominała Halina Wiśniewska, dyrektor Centrum Poręczeń i Gwarancji BGK. – O tym, jak bardzo ten program okazał się potrzebny, świadczy skala zainteresowania gwarancjami. W przeciągu roku skorzystało z nich prawie 50 tysięcy firm, zaciągając kredyty o wartości 15 mln zł – mówiła Halina Wiśniewska. 

Obecnie BGK przygotowuje się do wprowadzenia nowego rozwiązania, które miałoby płynnie zastąpić gwarancje de minimis w momencie, gdy skończy się program rządowy. Nastąpi to w grudniu 2015 r. – Wykorzystując potencjał lokalnych funduszy poręczeniowych i we współpracy z marszałkami województw, chcielibyśmy stworzyć nowy model poręczeniowo – gwarancyjny, który będzie trwał niezależnie od kolejnych perspektyw finansowych UE – wyjaśniała dyrektor Wiśniewska.

Na konferencji omawiano też nowe rozwiązania opracowywane przez BGK na potrzeby samorządów, dzięki którym będzie można realizować ważne społecznie przedsięwzięcia inwestycyjne w obszarze infrastruktury komunalnej i budownictwa czynszowego. – To zupełnie nowa koncepcja, w której BGK będzie dostarczał kapitał spółkom tworzonym przez gminy w celu realizacji zadań inwestycyjnych – mówił Piotr Kuszewski, dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych BGK. – BGK chce w ten sposób wypełniać swoją misję, polegającą na wspieraniu rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, a jednocześnie jako bank rozwoju kraju zwiększyć zaangażowanie w obszarze kapitałowym – podkreślał Piotr Kuszewski.

Jubileuszowa X. konferencja BGK dla JST zgromadziła ponad 400 przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej oraz instytucji i osób zaangażowanych w kreowanie i realizację polityki rozwoju. Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Partnerem wydarzenia był Bank Światowy. Współorganizatorami wydarzenia były korporacje samorządowe: Związek Województw RP, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP oraz Unia Miasteczek Polskich.

Patronat medialny sprawowali: TVP Info, Dziennik Gazeta Prawna, Serwis Samorządowy PAP, PortalSamorządowy.pl, Gazeta Samorządu i Administracji, Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota, Forum PPP, Dziennik Warto Wiedzieć, Serwis Administracyjno-Samorządowy.

Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Misją BGK jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski oraz sektora finansów publicznych w realizacji jego zadań. Bank prowadzi programy wspierania eksportu oraz programy infrastrukturalne, rozwija system poręczeń i gwarancji. Uczestniczy w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i zakładów opieki zdrowotnej, a także w realizacji programów związanych z poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępem Polaków do mieszkań. Jest instytucją wiodąca w procesie konsolidacji finansów publicznych oraz w systemie przepływu środków europejskich.